Sony и Honda создадоа нов автомобилски бренд – покажаа и прототип возило (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Sony Honda Mobility, заедничко вложување на две од најголемите јапонски технолошки и автомобилски компании, го откри името на својот нов бренд на електрични возила: Afeela. Првиот автомобил со неговото лого беше прикажан на CES. Тој се качи на сцената во движење и веројатно изненади многумина присутни.

Новиот автомобил всушност се покажа како концептот Vision-S кој Sony го претстави минатата година, но со променето лого на предната страна. Преднарачките треба да започнат во првата половина на 2025 година, а продажбата ќе започне подоцна истата година. Сепак, испораките не се планирани да започнат во Северна Америка до пролетта 2026 година.

Компаниите не навлегоа во многу специфики, но рекоа дека името Afeela е избрано бидејќи „изразува „чувство“ што е во центарот на искуството за мобилност што го смета Sony Honda Mobility.

Познато е и дека автомобилот ќе има 45 сензори во внатрешноста и надворешноста, а Qualcomm ќе придонесе за најдобрите процесори на пазарот.

Компанијата потврди дека „минималните украсни линии и форма на автомобилот потсетуваат на вселенски брод“. Моделот изгледа соодветно футуристички бидејќи има минималистички дизајн и аеродинамички оптимизирани тркала од 21 инчи. Ним им се придружува црн покрив и чиста стаклен покрив. Други значајни точки вклучуваат задна светлосна лента и изразена линија на рамената.

Во однос на големината, прототипот на Afeela е долг 4.895 мм., широк 1.900 мм. и висок 1.460 мм. со меѓуоскино растојание кое опфаќа 3.000 мм.

Бидејќи Sony Honda Mobility не кажа многу за моделот, не е изненадувачки што спецификациите се обвиткани во тајност. Како што беше кажано, компанијата потврди дека прототипот има погон на сите тркала и тоа подразбира поставување на двоен мотор.

Досегот на автомобилот е исто така мистерија, но една од внатрешните слики покажува опсег од 377 км. со преостанатото полнење од околу 75-80%. Веројатно не треба да читаме премногу во тоа и веројатно ќе треба да чекаме додека не ја дознаеме конечната бројка.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK