Македонска премиера на новиот Porsche Taycan

ОБЈАВЕНО НА:

Во огнената фузија на автомобилските иновации и природниот сјај, Порше Македонија, на денот на Планетата Земја, го претстави својот многу очекуван Porsche Taycan во зеленaта оаза на Ботаничката Градина во Скопје. Овој значаен настан означува потврда на посветеноста на Porsche кон одржливоста и напредната технологија.

Porsche Taycan го претставува врвот на електричните перформанси, беспрекорно ја интегрира брзината со неспоредлива ефикасност. Како прв електричен спортски автомобил од Porsche, новиот Taycan, ги редефинира границите на автомобилското инженерство, нудејќи возачко искуство кое е возбудливо колку што е и еколошки свесно.

„Денес одбележуваме клучен момент во автомобилската историја додека гордо го откриваме олицетворението на електричните перформанси: новиот Porsche Taycan,“ изјави г-дин Златко Муцунски – Генерален Директор на Порше Македонија. „Создаден од наследството на извонредност и ковано во огнот на иновациите, Taycan ја претставува кулминацијата на немилосрдното тежнеење на Porsche за совршенство. Подгответе се да бидете воодушевени од неговото наелектризирано присуство, возбудливи перформанси и бескомпромисна посветеност кон одржливоста.“

Присутните на лансирањето имаа ексклузивна можност да го запознаат новиот и целосно електричен Taycan. Од неверојатниот дизајн посветен на перформанси и аеродинамика, до врвните материјали користени во изработка на внатрешноста, Taycan го прикажува неограничениот потенцијал на електричната мобилност.

„Воодушевени сме што го претставуваме новиот Porsche Taycan на толку живописно и еколошко свесно место“, изјави г-дин Винко Марашевиќ – Porsche Бренд Менаџер. „Ботаничката градина совршено ја доловува хармонијата помеѓу природата и иновациите која ги дефинира Taycan. Овој настан не го прославува само претставувањето на ова извонредно возило туку и нашата заедничка визија за одржливата иднина. Придружете ни се додека тргнуваме на патување каде традицијата се среќава со иднината и каде секоја кривина на патот станува тестамент за искуството во возењето на Porsche.“

Официјалната презентација на новиот Porsche Taycan претставува конвергенција на два света – автомобилизмот и природата – кои со помош на Porsche. се спојуваат во совршена хармонија. Тоа е сведоштво за непоколебливата посветеност на Porsche да ги помести границите на она што е можно. Електрифицираното патување кон иднината на мобилноста започна, заедно ќе го редефинираме начинот на кој возиме и ќе го отвориме патот за позелен и еколошки одржлив свет.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK