Alfa Romeo ќе има електричен СУВ како ривал на BMW iX

ОБЈАВЕНО НА:

Alfa Romeo подготвува електричен наследник на водечкиот кросовер Stelvio. Новитетот ќе им конкурира на BMW iX и Porsche Cayenne од следната генерација, пишува Autocar.

Новиот електричен кросовер на Alfa Romeo се очекува да биде претставен во 2027. Изгледот на моделот го потврди и генералниот директор на марката Жан-Филип Импарато.

Новиот електричен кросовер ќе се базира на платформата STLA Large, која, како што е веќе познато, е наменета само за електрични модели. Архитектурата на кросовер ќе поддржува брзо полнење на 800V.

Батеријата ќе може да се полни на станица за брзо полнење од 20% до 80% за помалку од 30 минути, а километражата со едно полнење ќе биде доволна за да се помине импресивно растојание од 805 километри.

Исто така, новиот предводник на Alfa Romeo ќе добие пакет на дигитални системи STLA Brain. Благодарение на ова, кросоверот ќе има систем за автономно возење и интуитивен инфозабавен интерфејс.

Жан-Филип Импарато исто така истакна дека новите електрични автомобили на марката ќе останат фокусирани на уживањето во возењето. Затоа, посебно внимание ќе се посвети на управувањето и намалувањето на тежината на идните модели.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK