Првиот автомобил на Huawei ќе има досег до 800 км.

ОБЈАВЕНО НА:

Ако за телефоните на Huawei се знае дека се навистина квалитетни, тоа истото сега се очекува и од автомобилот што е веќе спремен. Моделот наречен Luxeed S7 ќе се натпреварува со големите електрични седани како BMW i5 или Tesla Model S. Автомобилот е заеднички развиен од технолошкиот гигант Huawei и кинескиот производител на автомобили Chery и е долга речиси пет метри (497 см).

Дизајнот е очекувано модерен, прилагоден на најновата мода на електричните автомобили. Истото важи и за внатрешноста, која е пример за минимализам со два екрани и отсуство на функционални копчиња.

Важен, од технолошки аспект, е оперативниот систем HarmonyOS, кој е ист како кај паметните телефони или таблети од кинескиот бренд. Тој е одговорен за управување со мултимедијалниот систем и поврзувањето.

Друг технолошки аспект е автономното возење, што се должи на комплексниот систем ADS 2.0 на Huawei, кој интегрира 11 камери со висока резолуција, 12 ултразвучни радари и LiDAR сензор. Постои и вештачка интелигенција.

Понудата се состои од две верзии, едната со погон на задните тркала со 215 kW (288 КС) и другата со погон на сите тркала која развива 365 kW (489 КС) и може да забрза од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди. Со послаба варијанта се споменува домет од дури 800 km, а батериите се производ на кинескиот CATL.

Со цена од 33.000 евра во Кина, овој модел е на ниво на помалиот Tesla Model 3, што е уште една голема предност на Luxeed или Huawei.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK