Mercedes повлекува повеќе од 26.000 примероци од G-Class

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes најави повлекување на повеќе од 26.000 примероци од G-Class, поради дефект на жици што може да се расипат, што ќе предизвика проблеми за ABS и електронските системи за контрола на стабилноста.

Германскиот производител мора да поправи вкупно 26.116 возила од G-Class поради проблемот, за кој првпат дознал во февруари 2022 година, кога добил, како што вели, изолирани теренски извештаи од сопствениците на моделот.

Во меѓувреме, до февруари 2023 година, беше утврдено дека е можен безбедносен ризик за сопствениците на моделите G550 од 2019-2021 година и AMG G63 од 2019-2021 година, особено оние што се направени помеѓу 22 јуни 2018 и 23 декември 2021 година.

Мерцедес вели дека добил 12 барања за гаранција поврзани со проблемот досега и вели дека немало падови или повреди поврзани со дефектот.

Сепак, за да не се случи тоа, Mercedes започна кампања за отповикување и ќе ги покани сопствениците во сервисните центри каде што ќе биде поставена специјална заштитна чаура.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK