четврток, февруари 22, 2024

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Porsche дополнително го проширува својот опсег на моќности за спортската лимузина Panamera. Како дел од e-Performance стратегијата, Panamera 4 E-Hybrid и Panamera 4S E-Hybrid се додадени во понудата веднаш. Ова е одговорот на Porsche на особено силниот интерес за ефикасни и динамични е-хибридни погони. Panamera ќе биде достапна во вкупно четири перформанс варијанти на оваа напредна технологија на електрична енергија. Погон: Оптимизиран хибрид-перформанси Panamera 4 E-Hybrid е особено ефикасна и разновидна. За да генерира моќно забрзување, Porsche комбинира нов е-хибриден систем со значително реконструиран 2,9-литарски V6 битурбо бензински мотор (224 kW/304 КС). Моќност на системот од 346 kW (470 КС) и максимален вртежен момент од 650 Nm овозможуваат забрзување од нула до 100 км/ч за 4,1 секунди и максимална брзина од 280 км/ч. Чисто електричниот опсег на Panamera 4 E-Hybrid се зголемува на 96 километри според WLTP циклусот (EAER City). Panamera 4S E-Hybrid става посилен фокус на динамиката на возење, како и одржлив аутпут на моќност на горната граница на вртежниот момент. Неговиот 2,9-литарски битурбо шестцилиндричен мотор испорачува 260 kW (353 КС). Моќноста на системот е 400 kW (544 КС), а максималниот вртежен момент е 750 Nm. Ова овозможува на Panamera 4S E-Hybrid да забрза од нула до 100 км/ч за 3,7 секунди и да достигне брзина од 290 км/ч. Во споредба со претходната генерација, сите модели на Panamera E-Hybrid нудат поголем електричен опсег, зголемена брзина на полнење, подобра реакција на педалата за гас и подобри перформанси во возење во речиси сите околности. Со 25,9 kWh, новата батерија со висок напон обезбедува околу 45 отсто поголем капацитет. Истовремено, новиот 11 kW On-Board-AC-полнач го скратува времето за полнење на два часа и 39 минути. Со 140 kW (190 КС) и 450 Nm вртежен момент, целосно новиот електричен мотор нуди значително поголема моќност од претходникот. Тој, исто така, е интегриран во возилото на ефикасен и оптимизиран начин. Со рекуперација до 88 kW, електричниот мотор исто така придонесува за значително зголемениот електричен опсег на моделите Panamera E-Hybrid. E-Hybrid профили за возење со оптимизирана стратегија Четирите оптимизирани e-Hybrid-специфични режими на возење, како и подобрените режими Sport и Sport Plus, дополнително ја оптимизираат ефикасноста на моделите E-Hybrid. Возилата секогаш почнуваат во чисто електричен e-Power режим. Откако состојбата на полнење на батеријата е под одредена минимална вредност, системот автоматски се префрла на хибриден авто режим, кој ја прилагодува стратегијата за работа на моменталната ситуација на возење. Покрај тоа, со активно следење на рутата во Hybrid Auto, оперативната стратегија е понатамошно оптимизирана со познавање на рутата на возење. На овој начин, дел од електрично управуваните растојанија во градскиот сообраќај може да се максимизира и да се зголеми ефикасноста. Системот користи и автомобилски и навигациски податоци за оваа цел. Во e-Hold режим, моменталната состојба на полнење на батеријата е зачувана. Во e-Charge режимот, од друга страна, моторот со согорување ја полни батеријата до 80 отсто надвор од градот при брзини од над 55 км/ч, додека Panamera ги користи предностите за ефикасноста на хибридниот погон во градскиот сообраќај. Во профилите Sport и Sport Plus, Porsche ја намалува целната состојба на полнење на батеријата на 20, односно 30 отсто (претходно 30 и 80 отсто). Ова ја зголемува ефикасноста без жртвување на перформансите. Е-Хибриди со иновативна активна суспензија Porsche ги опремува сите варијанти на новата Panamera со адаптивна, дво-коморна воздушна суспензија вклучувајќи го Porsche Active Suspension Management (PASM) со двоклапни дампери како стандардни. Иновативната Porsche Active Ride активна суспензија е достапна и за моделите E-Hybrid. Таа ја комбинира можноста да понуди оптимизирани перформанси на тракција со висок степен на удобност. Секој поединечен дампер - исто така опремен со технологија со два вентила - има електрично управувана хидраулична пумпа, која се напојува со системот од 400 волти и која може да се користи за активен пренос на сили во насоката на одбивање и компресија. Како резултат на тоа, суспензијата речиси целосно ги апсорбира движењата на телото предизвикани од несовршеностите на патиштата и го одржува возилото хоризонтално во секој момент за време на динамични маневри на возење. Дамперите работат со брзина до 13 Hz, што значи дека можат да го прилагодат поставувањето до 13 пати во секунда и на тој начин да реагираат со брзина на молња на соодветната ситуација на возење и на површината на патот. Технологијата, исто така, овозможува иновативни функции како што е прекумерната компензација на движења при дијагонални наклони на оските, како и подигање на возилото кога влегувате и излегувате од Panamera. Спортски детали и зајакната стандардна опрема Сите варијанти на новата Panamera имаат атлетски и свеж дизајн. На предната страна, изгледот се карактеризира со новоформирани, стандардни матрични LED фарови и дополнителен хоризонтален отвор за воздух. Во задниот дел на спортската лимузина, континуираните стоп светла и задните прозорци без рамка ја истакнуваат новата Panamera. Сребрените детали околу прозорите ја зајакнуваат моќната странична линија. Стандардната опрема на Panamera 4 E-Hybrid вклучува 19-инчни тркала, црни калипери и LED Matrix фарови. Иновативниот HD Matrix LED систем за осветлување со висока резолуција е достапен како опција. Panamera 4S E-Hybrid се одликува со 20-инчни тркала во Panamera AeroDesign, silver Sport издуви и црвени калипери на кочниците. Калипери во Acid Green и Black се опционално достапни. Panamera 4S E-Hybrid добива калипери за кочници со десет клипови на предната оска како стандардни. Алтернативно, PCCB (Porsche Ceramic Composite Brake) е достапен за овој модел во согласност со 21-инчни тркала. Керамичките композитни дискови се со големина од 440 милиметри на предната оска и 410 милиметри на задна оска. Лансирање на пазарот Porsche Panamera 4 E-Hybrid и Panamera 4S E-Hybrid сега се достапни за нарачка. Проширената стандардна опрема на Panamera вклучува ParkAssist и остава за безжично полнење на смартфон со функција на ладење до 15 вати. Опции како што се управување со задна оска, Remote ParkAssist, Porsche InnoDrive вклучувајќи и активно одржување на лента, дополнителен дисплеј за совозач и систем за контрола на квалитет на воздухот исто така се достапни. Executive варијанта на Panamera со подолго меѓуоскино растојание е исто така дел од понудата; опции како што е автоматската контрола на климата со четири зони или големата централна конзола се вклучени како стандардни. Panamera 4S E-Hybrid ќе биде достапна во второто тримесечје од 2024 година.    

Првиот автомобил на Huawei ќе има досег до 800 км.

Ако за телефоните на Huawei се знае дека се навистина квалитетни, тоа истото сега се очекува и од автомобилот што е веќе спремен. Моделот наречен Luxeed S7 ќе се натпреварува со големите електрични седани како BMW i5 или Tesla Model S. Автомобилот е заеднички развиен од технолошкиот гигант Huawei и кинескиот производител на автомобили Chery и е долга речиси пет метри (497 см). Дизајнот е очекувано модерен, прилагоден на најновата мода на електричните автомобили. Истото важи и за внатрешноста, која е пример за минимализам со два екрани и отсуство на функционални копчиња. Важен, од технолошки аспект, е оперативниот систем HarmonyOS, кој е ист како кај паметните телефони или таблети од кинескиот бренд. Тој е одговорен за управување со мултимедијалниот систем и поврзувањето. Друг технолошки аспект е автономното возење, што се должи на комплексниот систем ADS 2.0 на Huawei, кој интегрира 11 камери со висока резолуција, 12 ултразвучни радари и LiDAR сензор. Постои и вештачка интелигенција. Понудата се состои од две верзии, едната со погон на задните тркала со 215 kW (288 КС) и другата со погон на сите тркала која развива 365 kW (489 КС) и може да забрза од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди. Со послаба варијанта се споменува домет од дури 800 km, а батериите се производ на кинескиот CATL. Со цена од 33.000 евра во Кина, овој модел е на ниво на помалиот Tesla Model 3, што е уште една голема предност на Luxeed или Huawei.  

Два модели добија „нули“ на краш- тестовите (ВИДЕО)

Безбедноста секогаш е еден од врвните приоритети на автомобилските производители. И тие информации се често „најфалени“, покрај оние за економичноста. Но, за некои производители проблем е да стигнат и до „просечни“ оцени од познатите краш тестови. Во Европа познат е EuroNCAP тестирањето, а еден од попочитуваните безбедносни тестови е оној што го спроведе ANCAP (Австралазиска програма за оценка на нови автомобили), а два модели успеаја да добијат - верувале или не - нула ѕвезди. Тоа се моделите MG 5 и Mahindra Scorpio, а двата автомобили беа критикувани за „фундаментални пропусти кога станува збор за имплементацијата на безбедносните карактеристики што многу производители ги имаат со години“. Така, на пример, MG 5 доби многу лоши оценки кога станува збор за проценка на ризикот за градите и нозете на совозачот при фронтален судир, прилагодување на ременот и поради тоа што нема централно воздушно перниче. Ниту Mahindra Scorpio не помина многу подобро и се вели дека нуди лоша заштита за возрасните патници без разлика дали ќе бидат погодени од напред, од страна или одзади. Во прилог се двете видеа објавени од ANCAP за двата модели https://www.youtube.com/watch?v=wOwCqFDd0xM https://www.youtube.com/watch?v=vLTJPzg2LIA

Audi победи на релито Дакар

Audi пишува историја: за прв пат, прототип со ниски емисии со електричен погон, батерија со висок напон и енергетски конвертор победи на најтешкото пустинско рели во светот со Audi RS Q e-tron. Шпанците Карлос Саинц и Лукас Круз ја обезбедија првата победа на Audi на релито Дакар по околу 7.900 километри со водство од 1 час и 20 минути. Финишот ја минаа и Матијас Екстром и Емил Бергквист. „Честитки за тимот на Audi Sport за победата на релито Дакар“, рече Гернот Долнер, претседател на Управниот одбор на AUDI AG. „Audi уште еднаш постави пресвртница во мотоспортот. Победата на најтешкото пустинско рели во светот со електрифицирано возење е видлив „Vorsprung durch Technik“ и го покажува патот кон нашата електрична иднина“. Audi RS Q e-tron има електричен погон на сите тркала. Снабдувањето со енергија е обезбедено со високонапонска батерија и енергетски конвертор што работи на преостанатото гориво базирано на гориво, со што се заштедува 60 проценти од емисиите на CO2 во споредба со конвенционалните горива. „Со нашиот револуционерен електрифициран погон, го надминавме еден од најголемите предизвици во мотоспортот по само три години. На тој начин ја продолжуваме долгата серија пионерски достигнувања кои отсекогаш го карактеризирале Audi во четири децении мотоспорт. Би сакал да му се заблагодарам на целиот тим за оваа извонредна изведба во особено тешко издание на релито Дакар“, вели Оливер Хофман, член на Управниот одбор на AUDI AG, Технички развој. На релито Дакар, Audi се спротивстави на двете марки Тојота и Форд, како и искусните противници од Продрајв, кои се покажаа како тешки предизвикувачи. [caption id="attachment_77226" align="aligncenter" width="3508"] Stéphane Peterhansel, Mattias Ekström, Carlos Sainz[/caption] Карлос Саинц/Лукас Круз го обезбедија своето големо водство откако беа во водство без прекин од шестата етапа. За двајцата Шпанци, кои завршија на првото место во 2010, 2018 и 2020 година, ова е четврти успех со различна марка, вклучувајќи го и вториот од групацијата Фолксваген. Сепак, двократниот светски шампион во рели Саинз и неговиот искусен совозач не можеа да бидат сигурни до кратко пред крајот. Со Себастиен Лоеб/Фабијан Луркин од Тимот BRX, тие имаа силни гонители кои продолжија да ја намалуваат разликата додека нивниот болид не претрпе штета на претпоследниот ден. „Тоа беше огромно претставување на тимот“, рече шефот на Audi Motorsport, Ролф Михл. „Сите се здружија за да го направат овој историски резултат возможен за Audi. Голема благодарност до овој прекрасен тим. Денеска напишавме ново поглавје за Audi, но и во историјата на релито Дакар. Дневните етапи, често со повеќе од 400 километри, две маратонски етапи со ограничена или дури и без мрежа, како и 4.600 темпирани километри и вкупно 7.883 километри го карактеризираа релито Дакар во 2024 година. Остри патишта и чакал, но и високи синџири од дини во Празниот кварт на Арапскиот Полуостров и често тешката навигација бараа сè од тимовите. Карлос Саинц, кој на 61 година се навраќа на рели кариерата која се протега околу четири децении, забележа вкупно осум дена во водство со Лукас Круз на дванаесетте етапи. [caption id="attachment_77227" align="aligncenter" width="3508"] Audi RS Q e-tron #204 (Team Audi Sport), Carlos Sainz/Lucas Cruz[/caption] Audi Sport дозволи високо ефикасниот Audi RS Q e-tron да созрее за да може да победи во рок од само три години. Под техничко раководство на д-р Леонардо Паскали, Audi Sport ја постави следната историска пресвртница со иновативниот погон: откако quattro погонот на сите тркала се промени релито засекогаш во 1980-тите и последователно постигна победи и титули во изобилство на патеката, Audi покажа голема иновативна сила во Ле Ман. Ефикасниот TFSI погон, електрифицираниот погон на сите тркала e-tron quattro и индивидуалните технологии како што се LED matrix светла и ласерското светло на Audi значат високо ниво на иновативна сила и „Vorsprung durch Technik“. Првиот целосно електричен тркачки автомобил на Audi тогаш го имаше своето деби во Формула Е, пред марката да се соочи со екстремните предизвици на релито Дакар и успешно да го заврши како прв производител со електричен погон.

Bentley лансираше парфем со мирисот на „нов автомобил“.

Мирисот на нов автомобил е нешто што им е познато на мнозинството љубители на автомобили. Многу компании нудат парфеми со сличен мирис, но сега Bentely отиде чекор понапред и објави дека создале нов мирис за мажи. Компанијата тврди дека е инспирирана од моделите Blackline на британскиот бренд за луксузни автомобили, кои доаѓаат со затемнети детали наместо вообичаените хромирани елементи. Официјално наречен Bentley For Men Black Edition, новиот машки парфем доаѓа во шише кое личи на скроен смокинг, дизајнирано да ги одразува линиите и облините на Bentley, велат од компанијата. Со црно стакло, шишето има и дискретни сребрено-бели ленти, полиран сребрен метален печат со логото на производителот на автомобили и сребрено капаче опкружено со препознатливиот грабач на Bentley што се наоѓа во внатрешноста на сите автомобили на марката. Bentley For Men Black Edition Eau De Parfum цената е 69 фунти за 100ml Може да се нарача на shop.bentleymotors.com