четврток, јуни 30, 2022

Red Bull прави хибриден хиперавтомобил so 1.233 КС што чини 6 милиони долари

Актуелните шампиони во Ф1, Red Bull се доминантни на патеката над ривалите како Ferrari, McLaren и Mercedes AMG, a сега се подготвуваат да го направат тоа и на пазарот на суперавтомобили. Компанијата откри дека работи на хиперавтомобил вреден 6 милиони долари кој ќе биде пуштен во продажба во 2025 година. Создаден е од легендарниот Ф1 дизајнер на автомобили Адријан Њуи, човекот кој во голема мера е одговорен за изгледот на Aston Martin Valkyrie. Се планира да биде произведен од сестринскиот оддел Advanced Technologies на тимот на Red Bull F1, и болидот го носи кодното име RB17, што сега има смисла за мистериозен јаз помеѓу болидот на компанијата RB16 F1 од 2021 година и името RB18 на сегашниот болид што следеше. Autocar известува дека автомобилот со карбонска каросерија и затворен покрив ќе има две седишта, и иако е дизајнирана со користење на патеката, потенцијално би можела да биде легална и за возење на патиштата доколку клиентите се доволно луди за да го сакаат тоа. Планирани се само 50 автомобили, секој конструиран во В.Британија па дури и по двојно повисока цена од AMG One или Aston Valkyrie. Red Bull не дава премногу во однос на техничките детали во оваа фаза, но знаеме дека е придвижуван од твин-турбо V8 и ќе добие систем за обновување на енергијата од F1 за да обезбеди пополнување на вртежен момент. Autocar тврди дека ќе има 1.233 КС (1.250 КС), вклучително и 148 КС, вклучително и електрична асистенција од 148 КС, што одговара на другите извештаи кои наведуваат дека моќноста на моторот е 1.085 КС (1.100 КС). Дизајнерот на Red Bull RB17, Адријан Њуи, тврди дека цели на тежина од само 900 кг (1.984 lbs) плус возач, што би го направило RB17 уште полесен од последниот модел Lotus Elise.  

Голем авто гигант предупреди: Пазарот на автомобили би можел да колабира доколку електричните возила не поевтинат

Еден од најголемите европски производители на автомобили Stellantis предупреди дека по постигнувањето на договорот за постепено укинување на моторите со внатрешно согорување може целата индустријата да колабира доколку електричните возила не поевтинат, пишува Automotive News. Stellantis има за цел да ги намали трошоците за производство на електрични возила за 40 отсто до 2030 година, изјави во средата главниот директор за производство Арно Дебоеф. Производителот на Fiat, Ram, Jeep и Peugeot, покрај другите брендови што ги има во алијансата, планира и самиот да произведува некои делови и исто така да врши притисок врз добавувачите да ја намалат цената на нивните производи. Ако електричните возила не поевтинат, „пазарот ќе пропадне“, рече Дебоеф во фабриката на компанијата Тремери во Франција. „Тоа е голем предизвик. Stellantis планира да претстави повеќе од 75 целосно електрични модели оваа деценија и да трансформира барем некои од своите француски фабрики за автомобили за производство на електрични возила. И покрај тоа што компанијата троши големи средства за пуштање во употреба, таа се обврзува да одржува силни приноси, потпирајќи се на дополнителни приходи од софтвер и услуги, како и некои премиум возила. Цените на ЕВ возила брзо растат. Tesla ги зголеми цените за дури 6.000 долари по автомобил овој месец, по слични покачувања на почетокот на оваа година од Rivian, Hummer и Ford. Зголемените трошоци за суровини ги прават некои модели на батерии непрофитабилни, изјави главниот финансиски директор на Ford, Џон Лолер, на конференцијата на инвеститорите претходно овој месец. Земјите од Европската унија оваа недела го поддржаа притисокот за елиминирање на емисиите на јаглерод од новите автомобили до 2035 година. Со оглед на тоа што законодавците на ЕУ се залагаат за откажување од фосилните горива во автомобилската индустрија, многу е веројатно дека повеќето производители ќе мора да се префрлат на производство на ЕВ за малку повеќе од една деценија. Додека Stellantis ќе се придржува до одлуката, на креаторите на политиката изгледа „не им е грижа“ дали автопроизводителите имаат доволно суровини за да ја поддржат промената, изјави во средата главниот извршен директор Карлос Таварес. Поголемата побарувачка за EV батерии помеѓу 2024 и 2027 година - период пред да се појави поголем европски капацитет - ќе им користи на азиските производители и ќе го „загрози“ производството на ќелии на Запад, рече Таварес за време на посетата на фабриката во Мец во североисточниот дел на земјата. Франција. Stellantis развива пет големи фабрики за батерии низ Северна Америка и Европа за да произведат 400 гигават-часови ќелии до 2030 година. Тој додаде дека компанијата нема да ја исклучи можноста за купување рудник за да обезбеди резерви на суровини. Stellantis исто така размислува до кој степен би можел да произведува сопствена енергија за да ги спречи зголемените цени во случај на прекини во снабдувањето како резултат на руската инвазија на Украина. „Имаме значителни области каде што би можеле да поставиме соларни панели“, рече Таварес. Директорите зборуваа за време на патувањето кое имаше за цел да покаже како производителот на автомобили трансформира некои од своите француски погони за мотори со внатрешно согорување и менувач за да произведува делови за ЕВ. Таварес не понуди гаранции дека сите европски фабрики ќе направат транзиција, велејќи дека тоа зависи од тоа дали целокупниот пазар на автомобили ќе издржи.

Volkswagen ја слави MQB платформата на која се произведени 32 милиони возила

Годинава Volkswagen одбележува 10 години од лансирањето на своите први модели, базирани на модуларната платформа MQB. Од 2012 година, компанијата пријави повеќе од 32 милиони возила на MQB платформата, почнувајќи од компактен Polo, до SUV возила со средна големина, до врвниот Atlas во САД и Teramont во Кина. „Воведувањето на MQB пред десет години беше клучен чекор“, рече Ралф Брандштетер, извршен директор на Volkswagen Cars. „MQB не само што делува како технолошка матрица за нашите попречни модели на мотори со внатрешно согорување, туку е исто така суштински за нашата економичност и одржливост, бидејќи автомобилите развиени на платформата MQB даваат значаен придонес во финансирањето на нашите идни стратегиски проекти што вклучува електрична мобилност, дигитализација, нови деловни модели и автономно управување“, додаде тој. Првиот MQB модел во групацијата Volkswagen беше третата генерација на Audi A3 – лансиран на пазарот неколку месеци пред Golf. Модуларната матрица на склопување дозволи стандардизација на производните процеси во сите области, што резултираше со поголема флексибилност и намалени трошоци за развој – не само за брендот Volkswagen, туку и за целата групација Volkswagen. Платформата MQB му овозможи на брендот Volkswagen, како и на другите во семејството на Volkswagen Group, да понудат разновидно меѓуоскино растојание, должина, број на седишта, апликации и погонски склоп, вклучувајќи бензински, дизел, хибриди со погон на PHEV и целосно електрични модели. . Искуството стекнато од MQB платформата Volkswagen го пренесе на модуларните MEB решенија дизајнирани за 100% електрични модели, а следниот чекор ќе биде новата генерација SSP (Scalable Systems Platform). Повторно е дизајниран за целосно електрични автомобили кои ќе бидат постојано поврзани во екосистем, ветуваат целосно автономна автономија на Ниво 4 и ќе бидат лансирани во 2026 година.

Давидовски ќе има нов тимски колега за трката на Норисринг

Лидерот во Diamond Cup сезонава во TCR Europe, Македонецот Виктор Давидовски за трката викендов на Норисринг во Германија ќе има нов тимски колега. Покрај Давидовски и Франко Џиролами, за тимот на Comtoyou Racing овој викенд ќе вози и Норвежанецот Стиан Паулсен. Тој ќе го замени Том Коронел кој поради поклопување на календарите ќе вози во FIA WTCR во Шпанија. Давидовски е на 12 место во генерален пласман во TCR Europe, а лидер е токму Франко Џоролами. Сите возачи на Comtoyou Racing сезонава успеаја д апобедат по еднаш, а на Џиролами триумфот на Спа на првата трка му „избега“ во последниот круг кога поради грешка му дозволи на Исидор Калејас да трумфира. Македонскиот возач исто така победи на една трка, во Франција, и е на првото место во класификацијата за Diamond Cup со 130 бода, пред Евгениј Леонов кој има 93 бода. Норвежанецот Стиан Паулсен; редовен натпревар на листите за влез во TCR Europe во 2018 и 2019 година во CUPRA León. Откако не се натпреваруваше во последните две сезони, Полсен можеше само накратко да го тестира Audi на Spa-Francorchamps, така што слободниот тренинг во петок ќе биде неговата прва вистинска шанса да го запознае автомобилот и да се потсети на патеката Норисринг на улицата. кој последен пат се натпреваруваше во серијата SEAT León Supercopa во 2011 година. Покрај Паулсен, единствен нов возач ќе биде Германецот Патрик Синг кој најави дека ќе учествува во двете домашни рунди од серијата TCR Europe, на Норисринг овој викенд и на Нирбургринг кон крајот на август. Синг ќе го вози истиот RaceSing тим Hyundai i30 N што го користеше на сите три настани на TCR Германија досега оваа сезона, во кои негов најдобар резултат беше четвртото место во Трката 1 на Red Bull Ring. По веста за повлекувањето на тимот на Brutal Fish Racing од овогодинешната серија на TCR Europe, потврдено е дека Пепе Ориола ќе продолжи во Hyundai Elantra N од Aggressive Team Italia. Ориола моментално е седми во шампионатот на возачи по две пласмани на подиумот досега оваа сезона. Двете трки во Германија се возат во сабота и недела. Во сабота се квалификациите од 11,10 часот, а првата трка се вози од 17,40 часот. Втората трка е закажана за в недела од 17 часот. https://24auto.mk/sport/davidovski-pred-trkata-od-tcr-europe-na-norisring-najvazhno-e-sopiraneto-vo-sviotsite/

Во чест на Porsche 911 Carrera RS 2.7 специјална серија на патики Puma

Честа е соработката на автомобилските компании и производителите на облека и обувки, и промовирањето на производ кој потоа влегува во продажба, и се однесува на облекувањето на луѓето. Една таква соработка сега има меѓу Porsche и Puma, за специјална серија на патики во чест на 50 годишнината од легендарниот модел Porsche 911 Carrera RS 2.7. Првпат претставен во 1972 година на Саемот за автомобили во Париз со широко признание, возилото го доби името во чест на друмската трка Carrera Panamericana, во која Porsche победи во својата класа во 1954 година со 550 Spyder. Првото Porsche што го носеше името Carrera, кога беше пуштено во продажба, 911 Carrera RS 2.7 беше најбрзото сериско возило што излезе од Германија со максимална брзина од 152 mph (245 km/h). За да го прослави тоа наследство, Puma ја создаде Puma x Porsche Suede RS 2.7, кој ќе биде ограничен на само 500 примероци по боја. Тоа ограничено сериско производство е првата ода на специјалниот спортски автомобил, од кој Porsche направи само 500 примероци за да ги задоволи прописите за хомологација на Групата 4. Патиките се нудат во 10 бои инспирирани од опциите за боја достапни за клиентите на 911 Carrera RS 2.7 во 70-тите. Осум комбинации на бои на патиките ќе бидат достапни ширум светот, додека портокаловите и црните чевли ќе се продаваат ексклузивно во Холандија, а белиот и црниот пар ќе бидат понудени исклучиво на јапонските клиенти. Покрај боите, патиките ќе добијат и мотив RS 2.7 на задната страна, а покрај страните на петицата е името на Porsche и натписот што ги идентификува како една од 500-те патики во ограничена едиција. Внатре, пак, влошката има слика на Porsche 911 Carrera RS 2.7 испечатена на неа. Во Франција Puma x Porsche Suede RS 2.7 се продава за 120 евра (127 американски долари по тековниот курс). За таа сума, освен чевли, добивате и бесплатен влез во музејот на Porsche до крајот на 2022 година.