Ново од BMW: Иновативни очила за мотоцикли со head-up технологија (Фото + Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Нешто што се сметаше за научна фантастика пред неколку години, сега станува реалност со BMW Motorrad ConectedRide Smartglasses. Станува збор за иновативни наочари за мотоцикли со технологија за „head-up display“, која е веќе позната од автомобилскиот сектор.

Обезбедува широк опсег на информации за возењето, директно во видното поле на возачот – пораки за навигација, брзина на движење, избрана брзина, сè е пред очите на возачот, што го прави возењето на моторот побезбедно.

Smartglasses BMW Motorrad ConnectedRide лесно се поврзуваат со вашиот паметен телефон преку апликацијата Bluetooth. Информативните екрани може да се позиционираат и прилагодат пред тргнување, како и додека возите преку мулти-контролерот што се наоѓа на конзолата на воланот.

Покрај тоа што придонесуваат за безбедноста, паметните очила се дизајнирани и за максимална удобност. Нивниот дизајн е специјално прилагоден на спецификите на возење мотоцикл, бидејќи Smartglasses BMW Motorrad ConnectedRide може да се прилагодат за оптимална компатибилност и да се вклопат со која било кацига и форма на лице. Ова гарантира удобност дури и при долги патувања, а литиум-јонската батерија обезбедува до 10 часа работа на системот.

BMW Motorrad нуди рамка за паметни очила со два комплети UVA/UVB леќи. Едниот е 85% транспарентен и е особено погоден за употреба со кациги со вграден штитник за сонце. Останатите се затемнети и ги претвораат паметните очила на BMW Motorrad ConnectedRide во одлични очила за сонце.

Дополнителен RX адаптер (+/- 4,5 диоптри) е обезбеден за луѓе кои носат корективни очила. Може да се нарача онлајн директно од добавувачот, а соодветниот QR код е ставен во упатството за работа.

Најважните моменти на паметните очила на BMW Motorrad ConnectedRide:
* Две големини (M + L) со различни влошки за нос. M за растојание помеѓу 53 и 67 mm, L за 59 до 73 mm.
* Два комплети леќи (1x затемнети леќи и 1x со 85% транспарентност), интегриран сензор за светлина, UVA/UVB сертифициран филтер.
*RX адаптер за прилагодување на диоптриските леќи (до 4,5 диоптри).
*Контрола со Bluetooth преку паметен телефон и апликацијата BMW Motorrad Connected.
*Пренесување на GPS податоци од апликацијата на очилата во реално време.
*Функција за навигација Head-up со индивидуален дисплеј.
*Индикации за брзина, ограничувања, избрана опрема и навигација (намалени со стрелки или детални, со имиња на улици, крстосници и точни насоки).
*Вграден сензор за светлина и оптички модул, обезбедувајќи сигурен пренос на податоци и прикажување во горниот лев агол на десната леќа на очилата.
*Литиум-јонска батерија со работен век до 10 часа. USB полнење.
*Функционален температурен опсег од -10 до +50 степени.
Боја: Антрацит
Препорачана цена: 690 евра

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK