Најбрзиот Mercedes во историја – до 100 км/ч. за 2,8 сек.

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes-AMG го претстави долгоочекуваниот GT 63 S E Performance, кој исто така може да се пофали дека е најбрзиот сериски автомобил на Mercedes некогаш произведен. Овој GT 63 S E Performance ја носи титулата на сериски модел на AMG што најбрзо забрзува, и тоа од 0 до 100 km/h за неверојатни 2,8 секунди.

Со тоа го победува го дури и познатиот хиперавтомобил AMG One за 0,1 секунда, и покрај неговата максимална брзина од 320 km/h. заостанува зад хиперавтомобилот инспириран од Ф1 за 35 km/h.

Оваа хибридна конфигурација може да се пофали со комбинирана моќност од 805 КС. и вртежен момент од 1420 Nm. Твин-турбо 4.0-литарскиот V8 бензински мотор кој генерира 604 КС, додека електромоторот поставен назад придонесува со дополнителни 201 КС.

Моќта се испраќа на сите четири тркала преку системот AMG Performance 4Matic+ контролиран од деветстепен AMG Speedshift MCT 9G менувач. Покрај тоа, двостепен менувач се грижи за електричниот мотор, а механички диференцијал ги оптимизира перформансите на задната оска.

За да се обезбеди оптимална распределба на тежината, литиум-јонската батерија со капацитет од 6,1 kWh е поставена на задната оска и има систем за директно ладење. Иако перформансите имаат предност во електрификацијата на AMG GT, целосно наполнетата батерија нуди скромни 13 km опсег со нулта емисија за оние кои бараат позелено возење.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK