Aston Martin претстави многу зелен и многу редок часовник

ОБЈАВЕНО НА:

Британскиот производител на автомобили Aston Martin и швајцарскиот бренд за часовници Girard-Perregaux уште еднаш ги здружија силите за да го создадат овој уникатен часовник.

Новиот модел Laureato Green Ceramic Aston Martin Edition добива посебен дизајн кој досега не бил користен во часовниците на компанијата, а неговата уникатност е нагласена со ограничената серија. Затоа, љубителите на брендот треба да побрзаат со нарачката. Часовникот ќе биде пуштен во продажба во јуни 2023 година.

И покрај фактот дека Girard-Perregaux го произведува моделот Laureato од 1975 година, дури во 2023 година. часовникот добива верзија во темно зелена керамичка кутија со каишка од истиот материјал. Бојата се заснова на „Британска тркачка зелена боја“, која еволуираше со текот на годините и стана Aston Martin Racing Green.

Часовникот Laureto го користи патентираното автоматско движење GP01800 со 28 скапоцени каменчиња и има автономија од 54 часа и водоотпорност до 100 метри, а специјалната верзија ги вклучува таканаречените скелетизирани стрелки за час и минута и бројчаник со посебен шаблон.

Дизајнот се однесува и на оригиналното лого на Aston Martin, користено од 1921 до 1926 година, и на облогата од кожа користена на некои од автомобилите на марката.

Laureato Green Ceramic Aston Martin Edition ќе влезе на пазарот во верзии со дијаметар на куќиштето од 38 и 42 mm во количина од 188, односно 388 примероци. Цената на часовниците не е објавена, но основниот Girard-Perregaux Laureato чини од 20.000 американски долари.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK