Најголемиот Opel! Grandland, eм електричен – ем хибриден

ОБЈАВЕНО НА:

Grandland има нова генерацијата и доби верзија со батерија. Три модификации се ветени за кросоверот, од кои две се хибридни, а една е електрична

Opel Grandland се ослободи од префиксот X по освежувањето што го имаше во 2021 година и сега е време за промена на генерацијата. Така Opel го претстави „вториот“ Grandland и најави три верзии одеднаш, вклучувајќи хибридна и електрична.

Втората генерација на Opel Grandland е значително трансформирана: предниот дел е направен во корпоративен стил 3D Vizor, светлечките ленти се протегаат низ предниот и задниот дел на автомобилот, амблемот сега е осветлен во бело, а натписот на Opel на задната страна е осветлена во црвено.

Кросоверот има напредна матрична оптика (секое предно светло се состои од 25.600 елементи), која, според претставниците на компанијата, сјае посилно и подобро ги истакнува предметите на патот без да ги заслепува другите возачи.

Новиот Grandland е поголем од својот претходник, неговата внатрешност е попространа, а багажникот е пообемно (зголемување од 36 литри). Во внатрешноста „вториот“ Grandland има 16-инчен екран на мултимедијалниот систем, а зад воланот е поставена дигитална инструмент табла.

Се најавува и head-up дисплеј, а контролата на климата се ракува со физички копчиња. Седиштата традиционално го имаат германскиот ортопедски сертификат AGR.
Меѓу необичните решенија, можеме да го истакнеме безжичниот полнач за паметни телефони сместен под стаклото. Конечно, задните патници имаат дополнителен простор за нозете, а задните седишта се преклопуваат во 40:20:40, зголемувајќи го волуменот на багажникот на 1.641 литри.

Моделот се базира на платформата STLA Medium на концернот Stellantis, која Grandland ја дели со Peugeot 3008, а оваа платформа овозможува инсталирање и на мотор со внатрешно согорување и на електрични мотори со батерија.

Основниот кросовер на Opel има благ хибрид со 1,2-литарски трицилиндричен мотор и 48-волти стартер-генератор. Еден чекор погоре е целосниот хибрид, кој оди на чиста електрична енергија до 85 километри, но ќе биде пуштен во продажба подоцна. Па, најскап ќе биде Grandland само на електрична енергија.

Сите технички карактеристики на новиот Opel Grandland ќе бидат објавени во наредните месеци, а почетокот на продажбата во Европа е планиран за есента 2024 година.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK