Porsche вложува во производство на батерии

ОБЈАВЕНО НА:

Porsche најави дека во соработка со производителот на специјализирани литиум-јонски батерии, Customcells, ќе гради фабрика во која масовно ќе произведува батерии за специјални модели на електрични автомобили.

Фабриката треба да биде изградена во пошироката област на Штутгарт и да има капацитет од 100 мегават часови годишно, што одговара на ќелиите на батеријата за илјада автомобили, објави компанијата.

Производството треба да започне во 2024 година, а до 2025 година ќе вработи до 80 работници.

Сопственик на фабриката ќе биде компанијата Cellforce Group, која Porsche ја основаше со Customcells, создадена со одвојување на производството на специјализирани ќелии на литиум-јонски батерии од Институтот Fraunhofer. Porsche има 83,75 проценти удел во новата компанија, а остатокот е во сопственост на Customcells,

Cellforce Group ќе произведува батерии за специјални категории возила, како што се тркачки автомобили. Porsche ќе инвестира нешто помалку од 100 милиони евра во производството, велат тие, без да се прецизира точната сума.

Проектот ќе биде кофинансиран од федералната и федералната влада на Баден-Виртемберг со околу 60 милиони евра, се вели во соопштението.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK