КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Dongfeng може да произведува над 100.000 EV возила годишно во Италија

ОБЈАВЕНО НА:

Најголемиот италијански производител на автомобили, Stellantis, претходно се потсмеваше на идејата кинеските марки да прават автомобили во земјата

Италија наскоро може да ја оствари својата желба да привлече нов производител на автомобили на своја територија со кинескиот бренд Dongfeng Motor Group кој е заинтересиран да произведува повеќе од 100.000 електрифицирани автомобили годишно во земјата. Овие возила би можеле да бидат во форма на хибриди и/или целосно електрични.

Италија со месеци им се додворува на производителите на автомобили во странство, охрабрувајќи ги да произведуваат возила на локалниот пазар. Додека неодамна зборуваше за ова прашање, шефот на европските операции на Dongfeng, Киан Кси, рече дека произведување на возила во земјата ќе го отвори патот кон остатокот од континентот.

„Италија е еден од најголемите европски пазари за автомобили и за кинески производител на автомобили што има локално производство, што значи дека можете да ги снабдувате сите други земји во областа“, рече Кси.

Stellantis е убедливо најголемиот производител на автомобили во Италија, а во Кина има партнерство за заедничко вложување со Dongfeng за производство на возила Peugeot и Citroen. Сепак, извршниот директор на Stellantis, Карлос Таварес, го изрази своето противење италијанските власти да ги „бркаат“ кинеските производители на автомобили.

Dongfeng продаде 1,72 милиони возила минатата година, што е значително помалку во однос на најдобрата година во 2017 година кога смени 2,83 милиони единици.

Блумберг дознава дека разговорите меѓу Dongfeng и италијанската влада се во тек. Dongfeng би можел да биде претставен со опции за производствени локации во наредните недели.

Не е јасно колку модели има намера да продаде Dongfeng во Европа, но минатата недела го претстави првото возило што наскоро ќе го претстави на Стариот континент. Наречен е M-Hero 1 и има форма на SUV со силен теренски фокус кој ќе биде пуштен во продажба во Швајцарија овој месец пред да се појави на други пазари.
Друг привлечен модел претставен од Dongfeng оваа година е eπ 007, елегантен електричен фастбек со четири врати кој ќе започне од само 159.000 јуани (~ 22.000 долари).

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK