Цело богатство се бара за автомобилот со кој се возел Леонид Брежњев

ОБЈАВЕНО НА:

Автомобилите со кои се возеле познати личности, па и поранешни претседатели, диктатори, директори многу често достигнуваат големи суми на аукциите, или пак кога се нудат на продажба преку интернет.

Возилото ЗиЛ-117 кое му служеше на поранешниот водач на СССР, Леонид Брежнев, се продава во рускиот сајт Avito за импресивни 54 000 000 рубли (€ 782.575). Помеѓу 1971 и 1977 година од овој модел се произведени 73 примероци, но возилото на некогашниот партиски и државен раководител бил единствениот како лимузина.

Продавачот не дава никакви докази за биографијата на автомобилот. Од друга страна, постои можност за замена на недвижнини.

ЗиЛl-117 е опремен со 6.0 литарски V8 со 303 КС. Моторот е поврзан со автоматски менувач со три брзини. Се вели дека моделот е развиен по лични забелешки на Брежнев, кој сакаше сам да ги вози службените автомобили на Кремљ, наместо да го возат.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK