PSA и FCA се спојуваат во декември

ОБЈАВЕНО НА:

Конечното спојување на FCA и PSA ќе се случи следниот месец кога официјално ќе биде потпише договорот за спојување, откриваат од извори блиски до PSA Групацијата.

Последните две недели интензивно се работи на планот за спојување и стратегиите за интеграција, а тимот составен од високо-позиционирани лица во двете компании како и надворешни субјекти деноноќно работат заедно.

Во моментов се одвиваат последните подготовки за ова спојување, а последен чекор е плаќањето на 50 милијарди евра од страна на PSA Групацијата на акционерите во FCA.

За потсетување, со спојувањето на овие две компании ќе се создаде еден од најголемите свеетски производители во чије портфолиото би се нашле и брендовите Opel, Alfa Romeo, Peugeot како и DS, Vauxhall, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Maserati и Abarth.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK