Перез го замени Албон во Red Bull Racing

ОБЈАВЕНО НА:

Во пресрет на новата сезона на Формула 1, Серхио Перез од екипата на Racing Point-BWT Mercedes премина во Red Bull Racing.

Оваа вест ја потврди самиот мексикански Формула 1 возач на твојот Твитер каде наведе дека е среќен што ја споделува веста со сите.

Презе во екипата на Red Bull го заменува тајланѓанецот Александер Албон кој оваа сезона ја заврши на седмата позиција со освоени 105 поени, 20 помалку од Серхио Перез кој заврши на четвртата позиција, зад Ферстапен, Ботас и Хамилтон.

Инаку следната сезона започнува на 21 март со големата награда на Австралија која се вози на Алберт Парк во Мелбурн.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK