Пропаднаа преговорите за влез на Porsche во Ф1

ОБЈАВЕНО НА:

По одобрувањето на Volkswagen Group за Porsche да влезе во Формула 1, германскиот производител разговараше со Red Bull за потенцијално партнерство од 2026 година. Но, редовните одложувања поради неизвесноста од Red Bull за обидот на Porsche да преземе 50% удел во тимот на крајот доведоа до крај на преговорите.

Porsche пред Големата награда на Италија соопшти дека овие разговори се завршени и дека нема да се продолжи со никакво партнерство со Red Bull.

„Во текот на последните неколку месеци, Porsche AG и Red Bull GmbH одржаа разговори за можноста за влез на Порше во Формула 1“, се вели во соопштението. „Двете компании сега заеднички дојдоа до заклучок дека овие разговори повеќе нема да продолжат.

„Премисата секогаш беше дека партнерството ќе се заснова на рамноправна основа, што ќе вклучува не само партнерство за моторот, туку и за тимот. Ова не може да се постигне.
„Со финализираните промени на правилата, тркачката серија сепак останува атрактивна средина за Porsche, која ќе продолжи да се следи, се вели во соопштението на Porsche.

Bрендoт кој е дел на VW Group требаше да влезе во Ф1 во 2026 година со следната генерација на погонски единици и да се фокусираат на одржливи горива.

Audi отсекогаш планираше да влезе во Формула 1 само како производител на мотори, а потврдата за неговото додавање на гридот беше објавена на Гран При на Белгија кон крајот на минатиот месец.

Но, планот на Porsche секогаш беше да земе 50% удел во операцијата на Red Bull F1, нешто што на крајот доведе до прекин на разговорите.

Шефот на Red Bull F1, Кристијан Хорнер, во последниве недели ја нагласи важноста од задржување на нејзината независност и способност за брзо реагирање, и дека плановите за нивната работа на Red Bull погонски станици за 2026 година сè уште напредуваат без оглед на кој било можен дојдовен партнер.

„Тимот е најголемото маркетиншко средство на глобално ниво за Red Bull – зошто би го компромитирале тоа стратешки на долг рок? рече Хорнер минатата недела во Зандворт.

„За 2026 година, ние сме целосно посветени. Ги регрутиравме некои од најдобрите таленти во Формула 1 во рамките на Red Bull Powertrains, создадовме фабрика во рок од 55 недели, со целосно пуштени динамики, го изградивме нашиот прв прототип на моторот. за 2026 година и истрчајте го тоа пред летната пауза.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK