Audi влегува во Формула 1 од 2026

ОБЈАВЕНО НА:

Audi објави дека германскиот бренд ќе влезе во Формула 1 шампионатот на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) од 2026 година. Од 2026 година, премиум брендот ќе се натпреварува во Формула 1 со специјално развиена погонска единица. Проектот ќе биде базиран во објектот на Audi Sport во Нојбург во близина на Инголштад. Ова е прв пат по повеќе од една деценија во Германија да биде направен погонски воз во Формула 1.

Audi вели дека новите технички правила, кои ќе стапат на сила од 2026 година, се фокусирани на поголема електрификација и напредно одржливо гориво. Покрај постојното ограничување на трошоците за тимот, во 2023 година ќе биде воведено ограничување на трошоците за моторот. Покрај тоа, Формула 1 си постави амбициозна цел до 2030 година да биде јаглеродно неутрална тркачка серија.

Од 2026 година, излезната електрична сила за погонските единици, составени од електричен мотор, батерија, контролна електроника и мотор со согорување, нагло ќе се зголеми во споредба со денешните погонски системи во Формула 1. Електричниот мотор тогаш ќе биде речиси исто толку моќен како моторот со внатрешно согорување, кој има моќност од околу 400 kW (544 КС). Високо ефикасните 1,6-литарски турбо мотори работат на напредно одржливо гориво – исто така предуслов за влез на Audi во серијата.

„Мотоспортот е составен дел од ДНК на Audi“, вели Маркус Дузман, претседател на Управниот одбор на Audi AG. „Формула 1 е и глобална сцена за нашиот бренд и исклучително предизвикувачка лабораторија за развој. Комбинацијата на високи перформанси и конкуренција е секогаш двигател на иновациите и трансферот на технологија во нашата индустрија. Со новите правила сега е вистинското време да се вклучите. На крајот на краиштата, и Формула 1 и Audi следат јасни цели за одржливост“.

Audi најави дека брендот ќе влезе во шампионатот со сопствен хибриден погон, кој ќе го развива Audi Sport.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK