Ford се враќа во Формула 1 – ќе му биде партнер на Red Bull

ОБЈАВЕНО НА:

Ford одлучи да се врати во натпреварувањето на Светскиот шампионат во Формула 1 од 2026 година и ќе влезе како партнер на Red Bull, актуелниот светски шампион.

Американскиот гигант ќе ги здружи силите со Red Bull Powertrains, кој беше формиран да дизајнира погонски единици за тимовите Red Bull и AlphaTauri, од моментот кога ќе истече актуелниот договор со Honda.

Ford објави дека ќе донесе на партнерството експертиза во областите вклучувајќи ја технологијата на батерии и електрични мотори, како и софтверска поддршка и аналитика на погонската група.

Red Bull Ford ќе произведува погонски единици за двата тима во сопственост на Red Bull најмалку до 2030 година.

„Денешните вести дека Ford влегува во Формула 1 од 2026 година се одлични за спортот и возбудени сме што ќе им се придружи на неверојатните автомобилски партнери веќе во Формула 1“, изјави главниот оперативен директор на Формула 1, Стефано Доменикали.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK