Toyota и Lexus претставија 15 нови електрични концепти одеднаш (Фотогалерија)

ОБЈАВЕНО НА:

За време на брифингот со медиумите за стратегиите за електрификација, Акио Тојода го шокираше автомобилскиот свет со откривање на 15 целосно електрични концепти со преглед на идните модели на Toyota и Lexus.

Она што мора да биде најголемото претставување на концептни автомобили во историјата вклучува сè што можете да замислите, од градски автомобили, седани, теренци од сите облици и големини до пикапи и спортски автомобили. Некои од нив се базирани на постоечките модели, но има и неколку целосно нови возила базирани на архитектурата e-TNGA посветена на EV.

Сите овие возила се дел од целта на Toyota и Lexus да воведат вкупно 30 целосно електрични возила (BEV) на пазарот до 2030 година, со цел од 3,5 милиони глобални продажби. До 2035 година, Lexus ќе стане целосно електричен бренд во Европа, САД и Кина, чија цел е годишна продажба од 1 милион електрични возила.

15 EV концепти на Toyota и Lexus

За време на брифингот со медиумите за стратегиите за електрификација, Акио Тојода го шокираше автомобилскиот свет со откривање на 15 целосно електрични концепти со преглед на идните модели на Toyota и Lexus.

За да ги постигне тие цели, јапонската компанија вети дека ќе инвестира огромни 2 трилиони јени (17,6 милијарди долари) за производство на батерии до 2030 година, што е за 500 милијарди јени (4,4 милијарди долари) повеќе од претходните најави.

Toyota, исто така, ќе инвестира во различни опции за модели со „јаглерод-неутрални“ вклучувајќи FCEV и други видови возила кои работат на чиста енергија. До 2035 година, и Toyota и Lexus сакаат да бидат јаглеродни неутрални.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK