Volkswagen го победи Mercedes на „спортски план“

ОБЈАВЕНО НА:

По 45 години Mercedes мораше да се повлече од местото каде досега традиционално беше присутен, и да му го отстапи местото на Volkswagen. Промената ќе се случи во 2019 година, а станува збор за генералното спонзорство на германската фудбалска репрезентација.

Договорот со VW е потпишан на 5,5 години, а сумата што треба да се исплати е меѓу 25 и 30 милиони евра годишно.

Ова е уште еден обид на VW да го врати нарушениот имиџ по избивањето на аферата Дизелгејт, а светскиот првак во фудбал е добра можност тоа да се направи. В година во Русија ќе се одржи СП во фудбал.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK