Mercedes A -Class се тестира на улица – промоција до крај на годината

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes-Benz продолжува со тестирањето на најмалиот член во својата гама. Уште минатата година имаше камуфлирани прототипови на Mercedes A-Class во форма на седан и хечбек, што ни кажува дека наскоро доаѓа фејслифт.

Друг делумно камуфлиран прототип беше фатен додека се тестираше. Исто како и претходните прототипови, само предниот и задниот дел беа сокриени. Но, тоа не беше чудниот дел – прототипот од А-Class фатен на улица беше на брегот на САД, и носеше регистерска табличка на производителот од Мичиген.

Ова е малку чудно поради извештајот од лани, во кој се вели дека Mercedes-Benz ја повлекува А-Class од американската понуда по моделот 2022 година. Овој потег ефективно ќе ја постави CLA-Class како нов модел на почетно ниво за американските купувачи на Mercedes.

Сепак, прототипот што се вози на американско тло не се усогласува со претходниот извештај, но ниту го потврдува поинаку. Моделот со фејслифтинг од А-Class што се гледа овде е сличен на претходниот прототип. Има прикривања околу фаровите, иако не очекуваме значително ажурирање на овој дел. Голем дел од промените најверојатно ќе се применат на браникот за да се одржи моделот свеж. И секако, новата мрежеста маска се очекува кај моделите кои не се AMG.

Приказната е иста одзади. Задните светла би можеле да добијат нова графика, додека браникот би можел да добие редизајниран дифузор што ќе зависи од нивото на опременост.

Во внатрешноста, A-Class се очекува да добие редизајнирана конзола во која ќе биде сместен најновиот пакет за инфозабава MBUX. Додека ажурирањата на дизајнот се чини дека се скромни, ажурирањата на опциите на моторот исто така се очекува да бидат исти, иако работите може да се променат при неговото лансирање.

Mercedes-Benz допрва треба да го објави точното пристигнување на освежената А-класа, но повеќе од сигурно е дека ќе биде лансирана оваа година за моделската 2023 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK