Урнебесна реклама: Ова е легендарниот „101“ за сите годишни времиња (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во некогашна Југославија речиси и да немаше жител кој во некој момент од животот не поседувал модел „застава 101“ или популарно наречениот „стојадин“ или „101“. Тоа е еден од најдолговечните модели на фабриката за автомобили во Крагуевац, а „застава 101“ била направена на база на „фијат 128“ со малку изменет заден дел (петта врата).

Овој автомобил се произведувал од 15 октомври 1971 до 20 ноември 2008 година и произведен е во повеќе милиони примероци. Милионскиот „101“ е произведен во 1991 година, а рекордната годишна бројка на производство е 88.918 возила и тоа во 1979 година.

Се произведувал со пет и со три врати, со мотор од 55 коњски сили и зафатнина од 1.100 кубици. Во тоа време секако било важно да му се покаже на народот за каков автомобил се работи, па оттаму и оваа реклама која што покажува дека тоа бил автомобил за сите годишни времиња.

Zastava 101 reklama 3

Jedna zimska reklama za Zastavu 101 s početka 1970-ih godina.

Публикувахте от Zastava automobili в 9 януари 2017 г.

Денеска сѐ уште може да се видат вакви автомобили по нашите улици, кои секако полека „изумираат“ пред сѐ поради фактот што нема резервни делови за нивно одржување.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK