И најдобрите грешат: Ferrari повлекува 5.600 возила

ОБЈАВЕНО НА:

Поради проблем со сопирачките Ferrari ќе повлече 5.600 автомобили. Поради се уште непозната причина, системот за сопирање на некои модели на Ferrari може да остане без течност за сопирачките, што пак може да доведе до сообраќајни несреќи.

Според соопштението на американската NHTSA, станува збор за примероци на моделот 458 произведен од септември 2009 година до декември 2015 година и моделот 488 произведен во периодот од јули 2015 година до крајот на август. 2019 година.

Има и добри вести. Ако системот изгуби 52% од течноста, возачот ќе биде известен преку информациите на екранот за инфозабава.

Ќе се појави „ниско ниво на течност за сопирачките, полека оди кај дилерот“, а од Ferrari велат дека ќе застанат покрај патот и ќе контактираат со службата за помош на патот на Ferrari.

Ферари моментално работи со Bosch за да ја поправи грешката и за се ќе ги информира сопствениците на спорните автомобили.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK