Соработка: Stellantis ќе го произведува првото големо комбе на Toyota кое доаѓа во 2024

ОБЈАВЕНО НА:

Stellantis и Toyota заеднички ќе произведуваат нови големи комерцијални комбиња за европскиот пазар, кои ќе бидат достапни и во целосно електрични форми. Ова го проширува тековното партнерство за LCV помеѓу двете марки, заедно со комбињата со компактна и средна големина кои веќе се во производство.

Новото големо комбе ќе пристигне во средината на 2024 година и ќе го произведува Stellantis во погоните во Гливице (Полска) и Атеса (Италија). На Toyota ќе и биде дозволено да го продава во Европа со свои значки, што ќе го означи првпат јапонскиот производител на автомобили да има понуда во овој сегмент.

Тоа значи дека новото комбе на Toyota ќе биде брат и сестра на големите комбиња Fiat Ducato, Citroеn Jumper, Peugeot Boxer, Opel/Vauxhall Movano и RAM ProMaster. И покрај тоа што првично беа претставени во 2006 година, повеќето од гореспоменатите модели веќе се нудат во форма на EV и доаѓаат во различни должини на меѓуоскиното растојание и висини на покривот.

Поголемиот LCV најверојатно ќе ги дели поголемиот дел од панелите на каросеријата и внатрешноста со браќата и сестрите од Stellantis, со малку редизајнирана решетка и браник што ги вклучува сопственот дизајнерски јазик на Toyota. За разлика од помалите комбиња кои исто така се нудат во поцивилизирани MPV верзии, големото комби најверојатно ќе остане LCV.

Партнерството меѓу двете компании започна во 2012 година со LCV со средна големина означена со Toyota, произведен од Stellantis во Хордејн (Франција). Беше проширен во 2019 година со компактните LCV браќа и сестри произведени од Stellantis во Виго (Шпанија) и сега е комплетиран со големото комбе што ги покрива сите основни сегменти на LCV во Европа.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK