Volkswagen Touareg прославува 20 години со специјална серија

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen слави 20 години од дебито на првата генерација на Touareg со новото специјално издание на моделот од третата генерација наречено „Edition 20“. Специјалното за годишнината моделот доаѓа со уникатна облога и долга листа на стандардна опрема, точно десет години по Touareg Edition X.

Водечкиот SUV од гамата VW ја дели својата платформа со Audi Q7/Q8, Porsche Cayenne/Cayenne Coupe, Bentley Bentayga и Lamborghini Urus, иако нивниот карактер и позиционирање на пазарот се сосема различни едни од други.

За овие 20 години има повеќе од 1.000.000 продадени примероци. Новата серија EDITION 20 на Touareg, е достапна за 77.530 евра и ќе биде на пазарот од средината на следниот месец. Се разликува од стандардната верзија на моделот со зголемена и тематски изведена опрема, вклучувајќи специјална верзија на надворешноста и елегантен кожен тапацир внатре.

Опремата Touareg EDITION 20 вклучува низа технолошки решенија за зголемување на безбедноста на патиштата, вклучително и Travel Assist и Innovision Cockpit со 15-инчен систем за инфо-комуникација и мултимедија. Потоа можност за нарачка адаптивна воздушна суспензија, тркала од 20 инчи, па и затемнети задни стакла, специјална имплементација на LED задните светла, осветлени прагови со логото EDITION 20, кожен тапацир на седиштата. Има и црвени детали на предниот панел, воланот и страничните панели, тематско лого на рачката на менувачот и друго.

Volkswagen Touareg EDITION 20 е достапен во модификации со 3.0 V6 TDI (231 и 286 КС), 3.0 V6 TSI со 340 КС и V6 TSI PHEV (хибрид на полнење) со 381 КС. Во сите случаи, конфигурацијата е направена со осумстепен менувач и погон на четири тркала.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK