Toyota Highlander за првпат во Европа – само хибриди во понудата

ОБЈАВЕНО НА:

Toyota го претставува новиот Highlander во Западна Европа, нудејќи го за првпат теренец со седум седишта во регионот за прв пат.

Новиот Highlander, кој ќе се наоѓа во понудата над RAV4 во опсегот на модели на компанијата, ќе биде достапен исклучиво со хибриден погонски систем со само полнење ода четвртата генерација на компанијата, кој комбинира 2,5-литарски бензинец со предни и задни електромотори и никел – метал хидрид пакет батерии монтирани под вториот ред седишта.

Комбинираната моќност на хибридниот погон на Highlander е 244 КС, што овозможува забрзување до 100 км/ч.)за 8,3 секунди и максимална брзина од 180 км / ч. Toyota тврди дека нивниот нов џип е исто така способен да патува со брзина до 125 км / ч во електричен режим.

Highlander има прекинувач за режим на возење: Eco, Normal, Sport и Trail. Сите четири остануваат избрани дури и кога возилото работи во својот EV-режим што исто така може да се менува. Тоyota исто така го ажурираше CVT менувачот, тврдејќи дека новиот однос на преносот е оптимизиран за максимална ефикасност на горивото и дека благодарение на мазноста на површината на забецот, тој нуди намалена резонанца и бучава при работењето, што го прави потивок од кога било.

Говорејќи за тишината, Highlander од моделската 2021 исто така има акустично стакло и предно застаклување, како и проширена звучна изолација на лаковите на тркалата и багажниот простор.

Toyota Highlander

Новиот Highlander, кој ќе се наоѓа во понудата над RAV4 во опсегот на модели на компанијата, ќе биде достапен исклучиво со хибриден погонски систем со само полнење ода четвртата генерација на компанијата, кој комбинира 2,5-литарски бензинец со предни и задни електромотори и никел - метал хидрид пакет батерии монтирани под вториот ред седишта.

Сите нивоа на опременост на Highlander во Европа во 2021 година имаат Smart Entry, LED предни светла, клима со три зони, греење на седиштата и безжично полнење на телефонот.

Основната верзија на SUV со три редови на Toyota, исто така, располага со 7-инчен дигитален дисплеј во групата инструменти, осум-инчен инфо-забавен систем и пакет системи за помош на возачот на Toyota Safety Sense.

Ако одите погоре кај нивоата на опременсот моделите со повисоки спецификации и ќе добиете работи како LED фарови со проектор со млазни чистачки, 20-инчни алуминиумски тркала, сино амбиентално осветлување и многу повеќе. Опциите вклучуваат панорамски сончев покрив, поголем 12,3-инчен инфо-забавен систем со сателитска навигација и премиум аудио систем од 1,200 вати, со 11 звучници од JBL.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK