Porsche работи на електричен СУВ со 7 седишта

ОБЈАВЕНО НА:

Porsche гледа во новата иднина и, како резултат на тоа, нужно ќе мора да донесе некои нови храбри одлуки. Она што веројатно ќе предизвика големи реакции е новиот теренец со три реда со кодно име K1.

Топ моделот ќе биде позициониран над Cayenne, според неименуваните американски дилери на Porsche кои разговараа за Autonews.

Едно лице кое го видело возилото го опишува како „нов стил на возило кое е делумно седан, делумно кросовер“. Тие, исто така, го опишаа дека е „не е сличен на Porsche“ со „рамен заден дизајн; и тоа не е ништо слично како Macan и Cayenne“.

Од Porsche, сепак, изјавија дека новиот модел ќе вклучи технологија од концептот Mission R што го претстави на автосалонот во Минхен минатата година. Тој поглед во иднината на брендот се одликуваше со електричен систем од 920 волти за намалување на времето на полнење и директни електрични мотори со ладење со масло, кои најверојатно ќе ги користи и K1.

Во 2021 година, Porsche изнесе неколку тајни концепти од својата дизајнерска лабораторија, вклучувајќи го и фотографираниот миниван Vision Renndienst со три реда седишта. Во тоа време, Porsche појасни дека не планира да воведува каков било вид на миниван, спортски или не.

Со оглед на неговата големина, големиот SUV ќе се продава за премиум цена и ќе им се допадне на новите купувачи, нешто што претседателот на Porsche, Оливер Блум, рече дека компанијата е заинтересирана да го бара ова лето.

Новиот модел кој ќе биде позициониран над Cayenne и наменет за пазарот во САД би можел да пристигне веќе во 2026 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK