Новиот Mercedes-Maybach S 680 „Haute Voiture“ инспирирана од високата мода

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes-Maybach го претстави својот најнов модел во ограничена серија, кој е инспириран од светот на високата мода. Производителот на автомобили ќе произведе само 150 од елегантно назначените луксузни лимузини кои ги нарекува „Haute Voiture“.

„Сложените карактеристики и ексклузивните елементи на дизајнот се она што го прави Mercedes-Maybach S-Class Haute Voiture еден од најекстравагантните модели што некогаш сме ги создале – тој го претставува софистицираниот луксуз во неговата најчиста форма“, рече Горден Вагнер, главен директор за дизајн на Mercedes.
„Нашите клиенти имаат пристап до најаспиративниот начин на живот, па сакавме да го отсликаме ова преку создавање на нешто сосема пожелно и користење на компоненти досега невидени на Mercedes-Maybach.

Базиран на Maybach S 680, надворешноста на новиот модел се карактеризира со двобојна каросерија. Сите возила ќе бидат обоени во наутичко метално сино одозгора, со розова нијанса на долниот дел. Тркалата го надополнуваат дизајнот и се обоени исто сино како и горниот дел.

Таа палета на бои продолжува внатре, заедно со златните и бежовите, и тука навистина блеска инспирацијата за висока мода на возилото. Висококвалитетната сина и златна букле ткаенина е централниот дел на ентериерот, покривајќи ги дотерените делови од внатрешноста, покрај сложените детали во перничињата на седиштата и на перниците.

Кристално бела кожа на седиштата, конзолите и вратите ги пречекува патниците во раскошен луксуз. Патосниците, пак, се направени од лен и мохер, а флејтите за шампањ се во розово златна боја. На таванот има повторлива шема на ѕвезди со три точки на Mercedes.

Mercedes-Maybach S 680 „Haute Voiture”

Инфозабавниот систем MBUX, исто така, е ажуриран за овој модел со блескави блескави облаци и акценти во светкаво розово злато што ги поздравуваат патниците додека влегуваат. Аватарите во менито за избор на профили на системот се исто така облечени во најдоброто од неделата, облечени во јакни, фрак и вечерни тоалети.

Конечно, оние што ќе го купат S 680 Haute Voiture ќе бидат почестени и со рачно изработена кутија за подароци. Клиентите кои сакаат навистина да го заокружат изгледот се исто така добредојдени да купат соодветни чанти за автомобилот, кои ќе се продаваат онлајн и во луксузни продавници ширум светот. Ограниченото издание на чантите ќе има ист дизајн и избор на материјали како и самиот автомобил.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK