Новата Mercedes E-Class: Мост меѓу световите (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Повеќе од 75 години, E-Class е симбол на напредок во средната класа на луксузни лимузини. Оваа година Mercedes-Benz отвора ново поглавје во историјата на моделот со премин од мотор со внатрешно согорување кон електрификација и возбудливо дигитално искуство. Половина од новите модели ќе бидат plug-in хибриди од четвртата генерација. Три од шесте верзии на E-Class ги комбинираат предностите на автомобилот со мотор со внатрешно согорување со оние на електричниот автомобил.

Електрифицирани мотори
Моторите се со шест цилиндри од сегашното модуларно семејство на Mercedes-Benz FAME (Family of Modular Engines). Покрај турбополначот, и дизелските и бензинските мотори имаат интелигентна поддршка од интегриран стартер-генератор (ISG), што ги прави благи хибриди. Благодарение на новата батерија, моќноста на електромоторот е зголемена од 15 на 17 kW, а вртежниот момент е до 205 Nm.

На претставувањето на моделот ќе бидат понудени три варијанти на plug-in хибриди – E 300 e, E 300 e 4MATIC и E 400 e 4MATIC. Со електрична моќност од 95 kW (129 КС) и целосно електричен досег од над 100 километри (WLTP), урбаната мобилност без емисија е целосно возможна.

Новата Е-класа е исклучително маневрирачка и стабилна, благодарение на опционалната задна оска за управување и подиректното управување со предната оска. Аголот на вртење на задната оска е 4,5 степени, што го намалува радиусот на вртење за 90 сантиметри.

Суперекран MBUX како бисер во внатрешноста
Инструмент таблата овозможува дигитално искуство во внатрешноста. Ако E-Class е опремена со опционален екран за совозачот, големата стаклена површина на суперекранот MBUX се протега до централниот дисплеј. Дисплејот на возачот е визуелно одделен. На овој начин, екраните и инфозабавниот систем MBUX споделуваат нов, многу моќен централен вграден компјутер. Оваа форма на вмрежување ги подобрува перформансите и брзината на податоците.

Пакетот за забава (MBUX Entertainment Plus) ќе биде достапен во новата E-Class. Вклучува услуги на Mercedes me connect и пакет со податоци од надворешни провајдери. Во зависност од пазарните спецификации, достапен е комуникациски модул со 5G конекција. На дополнителен екран, совозачот може да гледа динамична содржина како ТВ или разни видеа, дури и кога возачот зад воланот гледа. Преку камерите што го следат погледот на возачот, напредната функција за приватност ја намалува осветленоста на дисплејот, а со тоа и ризикот од негово одвлекување.

Mercedes E-Class

Дигитален клуч
Со развојот на „дигитален клуч“, E-Class може да се стартува и заклучува од мобилниот уред на возачот. Можно е и споделување клучеви: различни дигитални канали може да се користат за да се поканат членовите на семејството или пријателите да го користат возилото. На овој начин, сопственикот на возилото може да додели различни права на корисниците, давајќи им само пристап до возилото или исто така дозволувајќи му да се вози. Автомобилот може да препознае повеќе корисници одеднаш, а дигиталниот клуч на автомобилот може да се сподели со најмногу 16 луѓе.

Инсталирање надворешни апликации и нова селфи камера
Софтверот на новата E-Class овозможува инсталирање на надворешни апликации како што се видео платформата TikTok, играта Angry Birds, прелистувачот Vivaldi, како и програмите за состаноци Webex и Zoom. Дополнително, порталот ZYNC може опционално да понуди видео и стриминг содржини, спортови, вести и игри на централниот и приказот на патниците преку еден кориснички интерфејс. Друга нова карактеристика е селфи и видео камера вградени во суперекранот MBUX на горниот дел од таблата со инструменти. Кога автомобилот не е во движење, возачот може да учествува на онлајн конференции преку апликацијата Webex, како и да снима лични видеа.

Вештачка интелигенција
Mercedes-Benz работи на користење на вештачка интелигенција (AI) во автомобилите за да можат да ги запомнат најчесто користените комфорни функции или како што ги нарекува производителот – кориснички „рутини“. Идејата е дека во подоцнежен момент вештачката интелигенција може да го автоматизира нивното лансирање и користење. При лансирањето, клиентите ќе можат да користат претходно поставени „рутински“ шаблони, како и да имаат можност да постават свои.

Удобност и дигитализација
E-Class, исто така, воведува нова функција која ќе помогне да се намалат симптомите на болест при движење како дел од пакетот ENERGIZING COMFORT. Благодарение на дополнителната автоматска контрола на климата THERMOTRONIC, дигиталната контрола на вентилација ја подобрува удобноста. Автоматски ги прилагодува предните отвори според поставените параметри. Ова може да се направи за секоја локација на пример преку корисничкиот профил.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK