Кој вели дека се скапи? Во Кина во продажба електрично возило за 7.500 долари (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Технологијата на електрични возила сѐ уште е скапа, па затоа и автомобилите што се продаваат е доста поскапи од „обичните“. Но, и електрификацијата не може да ја заобиколи делот на нудење евтини возила.
Новиот Zhidou D3 доаѓа во продажба овој месец во Кина со цена од 7500 долари. Ова е електрично возило со две седишта.

Димензиите на возилото се: должина – 2975 мм., ширина – 1585 мм. и висина – 1590 мм., а неговото меѓуоскино растојание е 1865 мм. Автомобилот е двосед купе, импресионира со широката предна решетка, која има само декоративна функција.

Возилото е опремено со виртуелна табла за инструменти, и два сензорни прикази на мултимедија. Опремата на автомобил вклучува електрика на стакло и ретровизорите, клима уред, две безбедносни воздушни перничиња и задна паркинг камера.

Електричниот мотор има моќност од 41 КС. му овозможи на Zhidou D3 да развие максимална брзина од 100 км/ч.. Zhidou D3 е опремен со литиум-јонска батерија со капацитет од 17,5 kWh, а нејзината работа на едно полнење на батеријата достигнува околу 170 км.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK