Volkswagen очекува пад на цената на половните автомобили

ОБЈАВЕНО НА:

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот за финансии на Volkswagen.

„Сега сме на врвот“, рекол Ентони Бандман, шефот на продажбата на групата,

Тесните грла на снабдувањето и намалувањето на производството во фабриките за автомобили ја зголемија цената на половните автомобили на германскиот пазар за 20-25 отсто над повеќегодишниот просек оваа година.

Со оценката дека трендот наскоро ќе оди во спротивна насока се согласи и директорот за финансиски услуги на Volkswagen, Кристијан Далхајм, како и директорот за финансии, Френк Фидлер, кој очекуваниот пресврт го припишува на воздржаноста на клиентите.

Цените веќе полека паѓаат бидејќи луѓето очекуваат рецесија и се повнимателни со парите, рече Фидлер.

„Оваа година на цените влијаеја повеќе фактори.

Покрај недостигот на нови возила, тука се и последиците од војната во Украина, односно крајот на ерата на евтините кредити.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK