Нов електричен пикап на Chevrolet, има 800 КС и опсег од 700 км (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

General Motors планира да го прошири влијанието на некои пазарни делови. И тоа не само на пазарот на автомобили со класични мотори со внатрешно согорување туку и за електричните. Неодамна концернот го претстави пикапот GMC Hummer, кој работи единствено на електрика и сега почнува подготовка за сличен модел на Chevrolet.

Новитетот е во процес на развој и се очекува да биде претставена во 2022 година, но сè уште нема име. Тоа, сепак, не им попречи на инсајдерите да соберат неколку интересни факти за новиот продукт, како и да создадат рендер фотографија за моделот.

Досега е познато дека новиот електричен автомобил Chevrolet ќе биде изграден на модерната модулна платформа GM BT1 и ќе има неколку мотори, кои можат да произведуваат вкупно до 800 коњски сили. Забрзувањето до првата „стотка“ во овој случај ќе одземе не повеќе од четири секунди. Опсегот на пикапот ќе варира од 480 до 720 километри, во зависност од модификацијата, откако батеријата Ultium ќе го обезбеди овој опсег.

Новитетот ветува дека ќе биде силен и во исто време ќе има традиционална силуета. Пикапот на Chevrolet ќе добие декоративен панел место лажна решетка, LED оптика на две нивоа и неофарбани пластични украси во кабината.

Кабината ветува најсовремена опрема, вклучувајќи и дигитален кластер инструменти и модерен мултимедиски систем со голем сензорен екран. Последниот ќе вклучува гласовен асистент на Google, навигација и екосистем од апликација познати од другите возила на GM.

Исто така ќе добие и широка понуда на системи за потпомагање на возачот и асистенти за безбедност. Како целост внатрешноста ќе биде доста корисна и практична. Декорацијата ќе биде изработена од различни видови на вештачка кожа и текстил.

Електричесните Ford F-150, Tesla Cybertruck, Rivian R1T и Lordstown Endurance се соочуваат за конкуренти на идната елиптична GM. Пикапот Badger на Никола исто така требаше да биде ривал, но General Motors ја откажа соработката со овој стартап и на патот на тој потенцијален нов продукт кон реалноста тука заврши.

Новиот Chevrolet ќе се произведува во фабриката GM Factory ZERO. Се претпоставува дека автомобилот ќе биде претставен во 2022 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK