ТОП 10 најбрзи SUV возила

ОБЈАВЕНО НА:

Популарноста на SUV возилата од година во година е се поголема и поголема. Полека, но сигурно, но централно место не заземаат спортските и луксузни седани, а тоа може најдобро да се погледне од продажбата каде започнува доминацијата на SUV и т.н. квази SUV возилата.

Голем дел од производителите веќе влегоа во масовната војна кога се во прашање SUV возилата, па оттука секојдневно сме сведоци на се помоќни и поспортски SUV возила. Но доколку се прашувате кои се најбрзите SUV возила во моментов тогаш одговорот на ова прашање можете да го пронајдете во продолжение.

  1. Mercedes-AMG GLA 45

0-100 km/h – 4,4 s

Image result for Mercedes-AMG GLA 45

  1. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe

0-100 km/h – 4,2 s

Related image

  1. BMW X6 M

0-100 km/h – 4,2 s

Image result for BMW X6 M

  1. Porsche Cayenne Turbo

0-100 km/h – 4,1 s

Image result for Porsche Cayenne Turbo

  1. Bentley Bentayga

0-100 km/h – 4,0 s

Related image

  1. Brabus GLE Coupe 850

0-100 km/h – 3,8 s

Image result for Brabus GLE Coupe 850

  1. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio

0-100 km/h – 3,8 s

Image result for Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio

  1. Lamborghini Urus

0-100 km/h – 3,6 s

Related image

  1. Jeep Grand Cherokee Trackhawk

0-100 km/h – 3,4 s

Image result for Jeep Grand Cherokee Trackhawk

  1. Tesla Model X

0-100 km/h – 3,2 s

Image result for Tesla Model X

Следете не и на:

24AUTO NETWORK