Mercedes најави нов патент: Гумите сами ќе се издишуваат во случај на потреба од нагло сопирање

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот производител најави нов патент кој треба да ја зголеми безбедноста во случај на нагло сопирање. Гумите на автомобилот треба да се издишат „со молскавична брзина“ во итен случај. Системот би се користел само доколку се расипе главниот систем на сопирачките.

Во описот на патентот се наведува дека оваа технологија е наменета првенствено за електрични возила и хибриди, но дека може да се користи и во автомобили со мотори со внатрешно согорување.

Зошто Mercedes мисли на електричните автомобили е тоа што тие не сопираат преку механички кабел или хидрауличен систем, туку користат технологија „drive-by-wire“, исто како и во авионите. Тоа значи дека тие се контролирани од електричен импулс, но ако системот „drive-by-wire“ не успее, последиците би можеле да бидат катастрофални. За да го заобиколи овој проблем, Daimler смислил нов систем.

Проблемот може да биде соодветното дозирање на ослободување на воздухот од гумите. Ако притисокот во гумите падне премногу, гумата лесно може да се извади од бандажот кога го запирате автомобилот. Издишените гуми може да влијаат и на управувањето.

Инаку, системот е поврзан на сите четири тркала, а по намалувањето на притисокот во гумите се ограничува максималната брзина на автомобилот и се активира системот за предупредување кој го известува возачот.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK