Доаѓа филм за подемот на Енцо Ферари (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Биографскиот филм за Енцо Ферари ќе излезе пред крајот на годината, а трејлерот е веќе тука.

Ферари, кој се фокусира на приватниот живот на основачот на легендарниот бренд со фокус на неговото учество на трката Mille Miglia во 1957 година, главната улога ја толкува Адам Драјвер и неговата сопруга Пенелопе Круз.

Во 1957 година, Ferrari произведуваше друмски автомобили само една деценија и беше далеку од моќниот бренд каков што е денес. Компанијата беше блиску до банкрот, а учеството во Mille Miglia беше клучно за нејзиниот подем до успех. Во филмот играат и Патрик Демпси како Пјеро Таруфи, Џек О’Конел како Питер Колинс и Габриел Леоне како Алфонсо Де Портаго како тркачи.

Мајкл Ман го презеде директорското кормило. „Многу пати мислев дека овој филм е невозможно да се направи“, рече тој. „Потоа повторно го прочитав сценариото и повторно излезе она што беше магично и привлечно во него и секогаш останав целосно посветен на тоа.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK