Електричната Skoda Enyaq iV почна да се произведува

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda објави дека по инвестицијата од 32 милиони евра, започна производството на комплетно новиот и целосно електричен модел ENYAQ iV во комплексот на компанијата на марката во Млада Болеслав.

Електричниот ENYAQ iV, кој е прва понуда на брендот, развиен на специјална MEB модуларна платформа за електрични возила на VW Group, се произведува на истата производна линија како и Octavia и Karoq, а се очекува до 350 примероци дневно да ја напуштаат производната линија

Skoda ENYAQ iV дебитира во две главни верзии со погон на задните тркала и погон на четири тркала, како и во погонски верзии со опсег од 150 до 305 коњски сили. Компанијата објави дека, во зависност од модификацијата, електричниот автомобил е во можност да понуди автономна километража до 510 километри, а автомобилот е опремен со систем за брзо полнење.

Основната верзија на ENYAQ е ENYAQ 50 iV со погон на задните тркала, 150 коњски сили и километража од 340 километри.

Следните чекори во портфолиото за модификација се ENYAQ 60 iV, ENYAQ 80 iV и ENYAQ 80x iV, а врвна понуда е ENYAQ RS iV со 305 коњски сили и километража од 460 километри. Најголемата километража – 510 километри, ветува ENYAQ 80 iV.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK