Ryanair најавува поскапи авионски билети

ОБЈАВЕНО НА:

Челникот на Ryanair, европската нискобуџетна авиокомпанија, Мајкл О’Лири предупреди дека летово поради големата побарувачка ќе се зголемат цените на летовите, а поминувањето низ аеродромот ќе стане „предизвик“ за патниците. Туристите треба да се подготват за раст на цените за „висок едноцифрен процент“ за време на шпицот на сезоната, бидејќи побарувачката за одмор во европските летни дестинации се опоравува благодарение на укинувањето на ограничувањата за патување поради пандемијата, изјави тој за радио Би-Би-Си.

Тој, исто така, предупреди дека веројатно ќе има постојани одложувања на аеродромите како што е лондонскиот Хитроу, наведувајќи го недостатокот на персонал.

„Нема сомнеж дека поминувањето низ аеродромите ова лето ќе биде предизвик и ги охрабруваме сите наши клиенти да дојдат порано за да имаат повеќе време да ги поминат безбедносните мерки на аеродромот, додал тој.

Ryanair неодамна објави намалени годишни основни загуби од 355 милиони евра и изрази надеж за враќање на „разумната профитабилност“ во текот на тековната финансиска година.

Сега О’Лири смета дека е „непрактично, па дури и невозможно“ да ги објави упатствата за сезоната 2022-2023. поради ризикот од резервации за одмор поради Ковид-19 и војната во Украина. Загубата на ирската групација во годината до 31 март беше под очекуваното и беше намалена во споредба со загубата од 1,02 милијарди евра во претходната година, кога пандемијата изврши голем притисок врз бизнисот.

Ryanair, исто така, објави силно закрепнување на сообраќајот со 97,1 милиони патници, од само 27,5 милиони минатата година, благодарение на укинувањето на ограничувањата за пандемијата. Тој се надева дека бројот на патници ќе се зголеми на 165 милиони оваа година – над рекордното ниво од 149 милиони забележано пред пандемијата.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK