Погледнете како ќе изгледа последната серија на Smart

ОБЈАВЕНО НА:

Дизајнерската серија на Smart со класичен мотор ќе биде последна, но и ограничена на само 21 примерок. Веднаш потоа ќе се прејде на целосно електрични модели. За судбината на брендот Smart се знае многу, а пред неколку дена стана јасно како ќе изгледа последната серија на популарниот градски автомобил.

До 2020 година, Smart ќе стане првиот производител на автомобили, кој ќе ја префрли целата своја палета на моделот со мотор со внатрешно согорување на електричен погон.

Сепак, пред подружницата на Mercedes следната година да стане исклучиво електрична, брендот го претставува екслузивното и строго ограничено посебно издание на последните промероци кои ќе бидат 21 на број. Тоа ќе биде Smart со класичен мотор.

Пресвртницата во историјата на Smart е почеток на нова ера и таа е забележителна во изборот на концептот на боја како и во целокупниот дизајн. Играта на боите исто така е во чест на првата генерација на Smarta, од сјајна жолта боја на носот до бројката 21 во стилот на озната над мат црна назад.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK