Lancia Ypsilon Supermini станува хибрид

ОБЈАВЕНО НА:

Fiat Panda и Fiat 500 веќе ги покажаа своите електрични верзии, а сега тоа ќе го направи и Lancia Ypsilon.

Од Fiat веќе открија како тоа ќе изгледа, но овие два модели повеќе нема да бида во САД туку само во Европа каде што таквите автомобили се исклучително популарни.

Lancia не го заборави својот Ypsilon модел кој ќе ја добие својата хибридна верзија со оглед на тоа што, сепак, се работи за автомобил базиран на Fiat 500. Сите три автомобили се напојуваат од 1.0-литарски трицилиндричен мотор на бензин кој создава 70 коњски сили и електричен мотор од 12 волти.

Цената на ова возило Lanciа ќе биде околу 14.400 евра.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK