Сега можете да возите Audi Show Car во F1 видео играта

ОБЈАВЕНО НА:

Audi објави дека Формула 1 шоу автомобилот што го претстави претходно оваа година за да ја прослави својата најава за Ф1 сега е достапен за играње во видео играта F1 2022 на EA Sports и Codemasters.

Aвтомобилот во играта е претставен како дел од „Podium Pass Series 4 VIP Tier“ и може да се игра од 7 декември. Играчите ќе можат да го преземат новиот ревијален автомобил на Audi што е создаден со „совршени детали“, според производителот на автомобили.

Audi планира да се приклучи на Формула 1 во 2026 година, кога регулативите за моторите ќе се префрлат за да вградат повеќе биогориво. Според директор на Ф1 за франшиза во Codemasters, Пол Џел, програмерите зад играта едноставно не можеле да чекаат толку долго за да го вклучат новиот тим во нивната игра.

„Имаше неверојатна возбуда кога Audi објави дека ќе се приклучи на F1“, рече Џел. „Возбудени сме што ќе им ја испорачаме неверојатната лансирање на играчите на EA SPORTS F1 22 како дел од Podium Pass Series 4, дозволувајќи му на Audi да се етаблира како кандидат за титулата во виртуелниот свет пред своето деби во 2026 година.

Кога ќе пристигне, автомобилот Ф1 на Audi ќе биде преполн со нова технологија. Производителот на автомобили соработуваше со долгогодишниот тркачки тим Sauber за развој на автомобилот, чии први тестови се очекуваат да се одржат во 2025 година.

Audi планира да создаде свои мотори во својата фабрика во Нојберг ан дер Донау, кои ќе вградат повеќе електрична помош и синтетички горива од сегашните тркачки автомобили во Ф1.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK