Kiа ќе претстави седум нови електромобили до 2026 година

ОБЈАВЕНО НА:

Стратегијата за развој на Корејците или „Plan S“ како што го нарекуваат од KIA има за цел целосно да го преобрази брендот, а тоа почнува со новото лого на компанијата, што беше претставено во текот на минатата година и симболизира нов почеток за корејската компанија.

Шефот на компанијата Хо Сунг Сонг, изјави дека KIА плaнирa дa лансира седум нови електрични возила на пазарот во следните пет години, и за ова време да ги објави достапните.

За таа цел ќе се користи новата платформа Е-GMP нa Hyundаi Mоtоr Grоup, која нуди капацитет за полнење од 800 волти, како и над 390 километри на струја. Раководителот на компанијата изјави и дека „KIA ќе прерасне во бренд, која ќе ги радува и инспирира клиентите барајќи иновациско искуство“.

Новиот развој на електричните автомобили ќе бидат во неколку сегменти бидејќи очекуваме седан, хечбек, како и неколку кросовери во обновената понуда на брендот. Друга цел, која Корејците ја имаат поставено е достигнувањето на 800.000 продажби на електричните возила до 2030 година, како и ширење на мрежата на станици за полнење, кои ќе бидат користени од нивните клиенти.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK