Од 0 до 305 км/ч BMW M5 F90 забрзува за … (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Новиот BMW M5 F90 има одлични перформанси, а забрзува до максималните 305 километри за одлично време кое може да се види подолу во видеото снимено при максималното забрзување.

Возилото располага со ограничувач на брзината кој место при 250 км/ч блокира на 305 км/ч. Има 600 коњски сили и 4,4 литарски V8 мотор со два турбокомпресори кои овозможуваат да се дојде до брзина од 300 км/ч за време од 32,5 секунди.

За уште три секунди се доаѓа и до поголема брзина, но не се гледа добро дека возилото може и повеќе, дури и без најбрзата модификација во каталогот.

Верзијата Competition забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,3 секунди со една десетинка побрзо врме од стандарната M5, а од 0 до 200 за 10,8 секунди (помалку за 0,3 секунди). Од BMW не соопштуваат колку трае спринтот до 300 км/ч, но тоа нема да остане тајна уште многу време.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK