Новото лице на Kia Picanto

ОБЈАВЕНО НА:

На интернет протекоа фотографии од освежениот и редизјаниран модел на Kia Picanto. Од нив може да се види дека следниот рестајлинг ќе му донесе ново лице на моделот во стилот на електричниот кросовер EV9, како и електрифицирана палета на погонски единици.

Picanto, исто така, ќе биде опремен со проширена листа на активни безбедносни системи, од следење на мртвата точка до следење на лента.

Судејќи според фотографиите кои протекоа на интернет, Корејците сакаат да го усогласат изгледот на моделот со стилот на поголемите и поновите автомобили на Kia. На пример, во дизајнот на предниот дел од каросеријата на градскиот автомобил има јасни референци за EV9 и нова интерпретација на брендираното „тигарско лице“.

Овде гледаме и вертикални фарови (кои сите се LED за прв пат), и хромирана лента меѓу нив, како и имитација на доводи за воздух во браникот. Задниот дел на ажурираниот Picanto ќе биде обликуван на сличен начин. Но, во палетата на мотори се очекува да се појават „благи“ хибриди.

Досега, хечбекот е достапен или со 1.0 DPi „аспириран“ мотор (67 КС, 96 Nm) или со турбо мотор 1.0 T-GDi (100 КС, 172 Nm). Има и два менувачи – петстепен мануелен и AMT „робот“, кој го замени стариот четиристепен автоматски по рестилизирањето во 2020 година.

Исто така, вреди да се чека проширување на листата на помошна електроника. Корејскиот блог за автомобили сугерира дека Picanto ќе има монитор на мртва точка, контрола на сообраќајот во рикверц, помош за одржување на лента и предупредување на возачот.

Се уште не е познато кога Kia ќе претстави ажуриран хечбек. Но, најверојатно тоа ќе се случи пред крајот на годината.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK