Nissan продал 250.000 електрични возила во Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Јапонски Nissan е еден од оние производители кои уште пред неколку години сериозно се вклучија во електрификацијата и имаа понудено и електрично возило на пазарот. Сега почнуваат да се комуницираат и бројките од тие неколкугодишни продажби. Електричните возила се уште не се така лесно достапни, односно луѓето се уште повеќе им веруваат на моторите со внатрешно согорување.

Nissan пред почетокот на саемот во Минахен објави дека целосно електричните автомобили на марката продадени во Европа достигнале граница од 250.000 единици.

Главниот виновник за постигнување на овој индикатор е првиот 100% електричен модел – LEAF, за кој брендот потврдува преку 208.000 испораки. Важно е да се каже и дека мултифункционалниот e-NV200 има добри продажни бројки од 42.000 единици во моментов. LEAF е првиот целосно електричен автомобил во масовно производство, а e-NV200 e пионер во делот на електричните комбиња.

“Секоја брилијантна идеја започнува со искра. Исто како што Nissan Leaf значеше лансираше на модерни електрични автомобили кога беше претставен во 2010 година, денес продолжува да обезбедува иновативни технологии и модерни погони со нулта емисија на штетни гасови за возачите ширум светот – што ја прави гламурозната идеја реалност. за масовниот пазар “, коментира Леон Дорсерс, виш потпретседател за продажба и маркетинг во Nissan AMIEO.

На почетокот на јули годинана Nissan го објави својот исклучително амбициозен план EV36Zero, кој предвидува изградба на нов развоен и производствен центар за електрични возила во Велика Британија. Инвестицијата во новиот потфат, за која зборува компанијата изнесува 1 милијарда фунти, во соработка со Envision AESC, а крајната цел е реализација на првиот светски производствен екосистем за електрични возила.

Планот е продажбата во Европа да биде 75 отсто на електрични возила.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK