Lamborghini Huracan LP 580-2 ќе се вози на аеродромот во Болоња

ОБЈАВЕНО НА:

Аеродромот во италијанскиот град Болоња, именуван по изумителот и инжинерот Гуљиелмо Маркони, доби нов “Follow-Me” автомобил.

Станува збор за моделот Lamborghini Huracan LP 580-2 кој веќе беше претставен за јавноста и веднаш беше вклучен во служба на аеродромот.

Овој специјално прилагоден супер спортски автомобил, располага со 572 КС и 540 Nm обртни моменти. За тоа се грижи 5,2 литарскиот V10 мотор кој меѓудругото овозможува забрзување до 100-ка за само 3,4 секунди.

 

Несомнено е дека овој автомобил ќе си ја извршува својата задача прописно, а сигурно адреналинска возбуда ќе имаат сите оние кои ќе го возат.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK