Индијците ќе направат електричен автомобил поевтин од 5.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Електричниот стартап од Mumbai PMV Electric подготвува компактен модел со пристојна километража. Индијците тргнаа да го направи најевтиниот и со најдолг домет електричен автомобил. Но, искрено, нивниот концепт е прилично двосмислен. Се повеќе луѓе се заинтересирани за електрични возила, и на две и на четири тркала. Бидејќи Индија е пазар кој е многу чувствителен на цените, електричните автомобили исто така треба да бидат евтини.

Пред неколку дена, PMV Electric со седиште во Мумбаи претстави необичен електричен автомобил PMV EaS-E, кој би можел да чини околу 400.000 Rs (околу 4.700 евра).

Концептот на EaS-E е многу контроверзен. Прво, тоа е повеќе четирицикл отколку полноправно електричен автомобил. Има само две седишта, а патникот седи зад возачот. Надворешноста е мешавина од Citroen Ami и Baojun E200.

Од друга страна, и покрај заштедата од се, има пет врати и 13-инчни тркала. Димензиите се: должина 2915 мм. ширина 1157 мм. и висина 1600 мм. Меѓуоскиното растојание ќе биде 2.087 мм. а клиренсот – 170 mm.

Електричниот погон се состои од електричен мотор PMSM кој се чини дека е поставен напред. Развива 20 КС и е способен да забрза до максимални 70 километри на час. Ќе се избира меѓу четири опции за батерии со неименуван капацитет, со кои резервата за енергија ќе варира од 120 до 200 километри.

EaS-E ќе биде околу половина од цената на главните конкуренти, кои чинат околу еден милион рупии. Почетокот на производството е планиран за јули.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK