Hyundai ќе отвори фабрика во Саудиска Арабија

ОБЈАВЕНО НА:

Саудиска Арабија сака да стане центар на производство на автомобили и Hyundai ќе отвори фабрика во таа земја во 2026 година

Фабриката на Lucid во Саудиска Арабија добива конкуренција бидејќи Hyundai ги објави плановите за основање „високо автоматизиран“ производствен погон во земјата.

Овој потег доаѓа откако Hyundai и Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија (PIF) потпишаа договор за заедничко вложување. Компанијата не навлегува во детали, но инвестицискиот фонд ќе има 70% од акциите во заедничкото вложување и најверојатно ќе вложи многу пари за фабриката, која се очекува да чини повеќе од 500 милиони долари.

Планирано е да започне да се гради следната година, а фабриката треба да започне со работа во 2026 година. Ќе има капацитет да произведува до 50.000 единици годишно, а Hyundai рече дека објектот ќе произведува електрични, како и возила со внатрешно согорување.

Не е јасно какви модели ќе се произведуваат во фабриката.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK