Golf со два мотори пак на сцената

ОБЈАВЕНО НА:

Уникатниот Golf II кој располага со два мотори, е електромобил кој е побрз и од болидите во Формула 1. Возилото на Volkswagen е посебно затоа што има по еден мотор за секоја оска.

Нестандардната „двојка“, која е со системска можност од 652 коњски сили, се впушта во натпреварот и се движи по патеката со рекордно време, но малку пред крајот ја губи трката и им подарува победа на колегите од Audi. После оваа трка проектот за двомоторен Golf е далеку од јавноста и никој никогаш не може да слушне ништо за него.

Така беше до неодамна. Сега од Volkswagen излегоа со официјално соопштение дека одлучиле одново да го вратат на сцена култниот двомоторен Golf. Сепак, сега ќе има измени во моторите.

Заради поголема безбедност моќноста на моторите е намалена до 500 коњски сили. Инаку двата агрегати се со обем од 1,8 литри и се снабдени со турбокомпресори ККК со притисок на турбото од 1,6 бари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK