Fiat 600 и Multipla би можеле повторно „да се родат“ – ама како кросовери

ОБЈАВЕНО НА:

Fiat 600 би бил првиот што би се појавил на пазарот. Моделот би можел да се појави во втората половина на 2023 година.

Fiat има силно присуство во Латинска Америка со повеќе модели кои не се нудат во Европа, како што се Argo, Cronos или Pulse. Со исклучок на електричните „500“, опсегот на компанијата на Стариот континент почнува да се намалува. Претходната генерација на бензински Fiat 500 и Panda се производи кои стареат, додека Tipo отсекогаш бил поевтина алтернатива на VW Golf и другите компактни автомобили. За среќа, може да се појават нови автомобили.

Извештаите од Италија покажуваат дека гамата на Fiat ќе процвета во наредните години, почнувајќи од 2023 година со враќањето на „600“. Според шпекулациите на Motor1, моделот доаѓа како субкомпактен кросовер во должина од околу четири метри. Тој ќе биде базиран на втората генерација на CMP платформата и ќе нуди бензин (Puretech на Peugeot) и хибридни погонски единици, како и чисто електрична конфигурација. Неговото производство би требало да започне во втората половина на следната година во Полска.

Новата Panda ќе пристигне во 2024 година со нова, поголема генерација, наменета да се продава исклучиво како EV на евтина CMP платформа. Ќе коегзистира мирно со сегашниот модел до 2026 година, кога Fiat планира да го повлече хибридниот модел. Истата архитектура која ја поткрепува целосно новата Panda може да се користи и за изненадувачко враќање на Multipla, но овој пат тоа ќе биде електричен кросовер веројатно поголем од следната Panda.

Преродената Multipla индиректно би ги заменила 500X и Tipo, и двете би можеле да бидат прекинати во 2024 година. Секако овие детали не с ецелосно потврдени, но секако Fiat треба да работи на нови производи ако сака да остане релевантен во Европа.

Друго легендарно име кое е предодредено да се врати е Тополино во 2023 година како обновена верзија на четирициклите Citroën Ami и Opel Rocks-e.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK