Москвич од советско време се враќа како кинески кросовер со ново лого

ОБЈАВЕНО НА:

Странските производители на автомобили се повлекоа од Русија по инвазијата на земјата на Украина што доведе до тоа домашните компании да се борат да ја пополнат празнината. Последниот е КАМАЗ, која го воскресна брендот „Москвич“ и го претстави целосно новиот „Москвич 3“.

Продажбата треба да започне следниот месец, а компанијата има за цел да состави 600 единици до крајот на годината. Од нив 400 се планирани да се движат со мотори со внатрешно согорување, додека останатите 200 кросовери ќе бидат целосно електрични.

Соопштението за печатот на КАМАЗ беше без многу детали за спецификите, но агенцијата Ројтерс известува дека кинескиот JAC дава поддршка. Тоа има смисла бидејќи се чини дека Москвич 3 е обновена верзија на JAC JS4.

Како резултат на тоа, Москвич 3 со погон на внатрешно согорување може да биде опремен со мотори од 1,5 и 1,6 литри кои произведуваат до 148 КС и 210 Nm. вртежен момент. Исто така, нема да биде изненадување ако има и 10,25-инчна дигитална табла со инструменти и соодветен 10,25-инчен инфозабавен систем.

Кросоверите „Москвич 3“ ќе се произведуваат во Русија со помош на процесот на полу-склопување, што ги остава зависни од нивните кинески партнери. Сепак, од КАМАЗ тврдат дека постепено ќе ја зголемуваат локализацијата на делови и ќе усвојат некои „целосно руски компоненти“ почнувајќи од 2024 година.

Во меѓувреме, КАМАЗ планира брзо да го зголеми производството бидејќи имаат за цел да состават најмалку 50.000 возила во 2023 година и најмалку 100.000 во 2024 година. Во изјавата, генералниот директор на КАМАЗ Сергеј Когогин вели: „Задоволни сме што развојот на КАМАЗ ќе му служи на понатамошниот развој на руската автомобилска индустрија, во согласност со светскиот тренд за високотехнолошки и еколошки возила“.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK